ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:13

"Dünya Tütün Türkiye'' etkinliği durduruldu


Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (TAPDK), bazı tütün firmalarının 29-31 Mayıs'ta İstanbul'da düzenlemeyi planladığı "Dünya Tütün Türkiye/World Tobacco Turkey" etkinliğini durdurduğu bildirildi.
     Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi'nden (SSUK) yapılan açıklamada, bazı tütün firmalarının, 29-31 Mayıs'ta İstanbul'da "World Tobacco Turkey" adı altında bir etkinlik yapacaklarını duyurduğu belirtildi.
     Zamanlaması "Tütünsüz Bir Dünya Günü"ne denk gelen etkinliğin, Türkiye'nin tütün kontrolü mevzuatını ihlal edeceğini internet duyurularından anlayan SSUK'un harekete geçtiği kaydedilen açıklamada, "Bir yıldır bu doğrultuda mücadele veren SSUK Hukuk Danışmanlığı, başvuruların sonucunu olumlu aldı. TAPDK Başkanlığı'ndan 3 Mayıs'ta 'World Tobacco Turkey' etkinliğinin durdurulduğu kararı çıktı" denildi.
     Açıklamada, SSUK'un kararın ardından TAPDK'yı, yoğun girişimler ve ısrarlı takiple sağladığı başarıdan dolayı tütün kontrolüne gönül veren sivil toplum hareketi adına teşekkürlerini sunduğu aktarıldı.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen SSUK Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, Tütünsüz Bir Dünya Günü'nde tütün endüstrisinin pazarlama ve tanıtım fuarını düzenlemenin sağlıkla alay etmek ve kanunları hiçe saymak anlamı taşıdığını belirterek, Türkiye'nin, bu kararla küresel tütün devlerine halkının sağlığını koruma konusunda ne kadar kararlı olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurguladı. Kutluk, "Bu kararın dünya çapında yankıları olacaktır. Fuarın gelecekte düzenleneceği üç ülkeye de ilham kaynağı olacağız" ifadelerini kullandı.
     SSUK hukuk danışmanı Turgut Kazan da görüşlerini "İstanbul'da gerçekleştirilecek bu fuarın, tütün ürünlerini tanıtıp reklam ve promosyonunu amaçladığı açıktı. 4207 sayılı yasanın 3. maddesi ile Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'ne açıkça aykırı olan bu girişimin mutlaka önlenmesi gerekiyordu" şeklinde bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER