ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2012 Perşembe 21:16

Dünya Türk kameralarıyla gözetlenecek


Yerli kaynaklarla tasarlanıp üretilen RASAT uydusunu uzaya başarıyla yollayan, Göktürk-2 uydusunu da tamamlayarak fırlatma aşamasına getiren Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY), şimdi de uydudan detaylı ve net görüntüler veren, neredeyse bir uçak fiyatına satılan hipersektral uydu kamerası yapımına başladı.
    
Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Tamer Beşer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son yıllarda uydu teknolojilerinde önemli bir seviyeye geldiğini vurguladı.
    
Beşer, tamamen yerli mühendislerin tasarım ve kabiliyetleriyle gerçekleştirilen uydulardan ilkinin 7,5 metre çözünürlükteki RASAT olduğunu, 2,5 metre çözünürlükteki ikinci yerli uydu Göktürk-2'nin de Aralık ayında uzaya yollanacağını anımsattı.
    
TÜBİTAK UZAY mühendislerinin uydu teknolojilerini ileri götürme amacıyla uydudan görüntüleri toplayan yüksek teknolojili kamera yapımına başladığını bildiren Beşer, ''TÜBİTAK UZAY mühendisleri olarak tamamen iç kaynaklarımızla uydu kamerası ve hiperspektral kamera yapımına başladık. Bunun yanında yıldız izler, güneş izler, tepki tekeri ve elektrik itki motoru gibi uydu elemanlarını da yerli kaynaklarla üretmeye başlayacağız'' dedi.
    
Yapımı gerçekleştirilecek hipersektral uydu kameralarının dünyada yeni gelişen bir teknoloji olduğunu ve Türkiye'nin bu yüksek teknolojiyi yakaladığını belirten Beşer, şöyle konuştu:
    
''Yüksek çözünürlüklü kameraların fiyatı neredeyse bir uçak fiyatında. Hipersektral kamera, görüntüyü renklerine bölerek ayrı ayrı inceleme anlamına geliyor. Böylelikle normal çekimle görülemeyen nesneler, detaylı şekilde görünür hale geliyor. Dünyanın görüntülerini uzaydan toplayacak kamera, uyduların en önemli bölümlerinden bir tanesi. Tamamen yerli kaynaklarla geliştirilecek yüksek teknolojiye sahip bu uydu kamerası ile dünyanın her yerinden yüksek spektral çözünürlükte görüntü çekilerek başta tarım, maden, çevre, orman ve askeri uygulamalar olmak üzere pek çok amaçla kullanılması hedefleniyor. 1 metre çözünürlükte yüksek çözünürlüklü uydu kamerası yapmak, daha sonra 50 santimetreye kadar çözünürlüğü arttırmak istiyoruz.''
    
Beşer, uydu kameralarının yanında uydunun yönünü belirleyen fiber optik jiroskop (FOG) teknolojisini de geliştirmeye başladıklarını bildirdi.
    
   

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER