ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2014 Pazartesi 19:08

Dünya ticaretinin bu yıl yüzde 4,7 artması bekleniyor

Dünya ticaretinin bu yıl yüzde 4,7 artması bekleniyor

Dünya ticaretinin bu yıl yüzde 4,7, gelecek yıl 5,3 artması bekleniyor.


Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Roberto Azevedo, 2013 yılı dünya ticareti verileri ve gelecek yıllara ilişkin öngörüleri konusunda basın toplantısı düzenledi.

Geçtiğimiz yıl dünya ticaretinde yüzde 2,1'lik bir artış olduğuna işaret eden Azevedo, bu yıl artışın yüzde 4,7 olmasını beklediklerini söyledi.

Bu yılki beklentinin yine de son 20 yılın ortalaması olan yüzde 5,3'ün altında gerçekleşeceğini belirten Azevedo, 2015 yılında ise artış beklentilerinin bu ortalama düzeyinde yani yüzde 5,3 olduğunu kaydetti.

Geçen yıl dünya ticaretindeki yavaşlamanın, gelişmiş ülkelerin ithalat taleplerinin yüzde 0,2 düzeyinde gerilemesinden kaynaklandığını vurgulayan Azevedo, gelişmekte olan ülkelerin ithalat rakamlarının yüzde 4,4 arttığının altını çizdi.
İhracatta ise geçtiğimiz yıl çok az bir artış gerçekleştiğine dikkati çeken Azevedo, gelişmiş ülkelerin ihracatının yüzde 1,5, gelişmekte olan ülkelerin ihracatının yüzde 3,3 arttığını söyledi.

Azevedo, "Eğer ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla rakamları doğru çıkarsa bu yıl dünya ticaretinde geniş kapsamlı fakat ılımlı bir yükseliş bekleyebiliriz. Bu büyüme 2015 yılında daha da güçlenebilir" dedi.

Ticarette otomatik bir artış beklemenin DTÖ'ye üye ülkeler için yeterli olmayacağını belirten Azevedo, ticaret artışını kuralları güncelleyerek ve yeni anlaşmalar yaparak aktif olarak destekleyebileceklerini de sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER