ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 16:56

Dünya Süt Günü'nde öğrenciler süt sağdı

Dünya Süt Gününde öğrenciler süt sağdı


Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 21 Mayıs Dünya Süt Günü kapsamında ilköğretim öğrencilerini sütün asıl kaynağı olan hayvanlarla buluşturdu. Sütün yararlarını anlatan yetkililer, öğrencilere ineklerden süt sağdırdı.

Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte Meseret İnel İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri Alpu ilçesi Bahçecik köyünde bulunan Esfen Hayvancılık İşletmesi'nde sütün kaynağı ineklerle buluştu. İlk olarak yeni doğan buzağıları ziyaret eden öğrenciler, daha sonra süt veren ineklerin hangi ortamlarda bakımının ve beslenmesinin yapıldığını inceledi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri hayvanların özelliklerinden ve günlük süt üretimi hakkında öğrencilere bilgi verdi. Çocuklara, hijyenik sütün elde edilmesi için gerekli olan sağım teknikleri, sağım öncesi memenin temizlenmesi, elde edilen sütün soğutucu tanklara nakledilmesi ve süt işleme tesislerine hangi koşullarda gönderildiği konularında yerinde uygulamalı bilgiler aktarıldı. Ayrıca sokak sütçülüğünün sakıncaları ayrıntılı şekilde anlatıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Salih Çildem, ilkokul çocuklarında farkındalık oluşturmak açısından, sütün oluşumundan sofraya gelene kadar geçirdiği evrelerin ne kadar zor ve zahmetli olduğunu anlattıklarını söyledi. Çildem, “21 Mayıs Dünya Süt Günü’nde aynı zamanda besleyici değerinin çok yüksek olması açısından çocuklarımızda hem üretim hem de süt tüketim bilincinin oluşturulması bakımından öğrencileri hayvanlarla buluşturduk.” diye konuştu.

Meseret İnel İlköğretim Okulu öğrencileri her gün içtikleri sütün nasıl elde edildiğini yerinde gördükleri için mutlu olduklarını ifade etti. Süt sağımı sırasında korkan ve çekinen çocuklar, yetkililer ile birlikte sağım yaptı.

Eskişehir’de 50 baş ve üzeri süt sığırcılığı işletme sayısı 61 adet, karma işletme sayısı 93 adet olduğunu ifade eden yetkililer, Eskişehir’de günlük süt üretiminin 610 ton, yıllık ise 219 bin ton olduğu bilgisini verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER