ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 11:20

Dünya Sulama Forumu'nun ilki Türkiye'de yapılacak


Türkiye, sulama alanında dev bir foruma ev sahipliği yapıyor. ‘I. Dünya Sulama Forumu’, dünyanın çeşitli bölgelerinden onlarca ülkeyi Mardin’de buluşturacak. Forum ile dünya genelinde daha iyi sulama ve drenaj yönetimine, tarımda suyun daha verimli kullanımı konusuna ve küresel ısınmaya bağlı olarak su kaynaklarının daha iyi yöneltilmesine duyulan ihtiyaç ele alınacak.

    Mardin’de 29 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek forum, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun himayelerinde gerçekleşecek. Dünyanın dört bir yanından politikacıların, uzmanların, araştırma enstitülerinin temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek forumun ana teması ‘Değişen Dünyada Sulama ve Drenaj: Küresel Gıda Güvenliği Sorunları ve Fırsatları’ olarak belirlendi.

    SU KAYNAKLARININ İYİ YÖNETİLMESİ

    Dünya genelinde daha iyi sulama ve drenaj yönetimine, tarımda suyun daha verimli kullanımı konusuna ve küresel ısınmaya bağlı olarak su kaynaklarının daha iyi yöneltilmesine duyulan ihtiyaç forumun düzenlenmesinin ana kaynağını oluşturacak. Türkiye’nin büyük su projeleri geliştirerek sulama ve drenaj işlerinin uygulanmasında uzun ve zengin bir geçmişe sahip olmasından dolayı bu forum Türkiye’de gerçekleştirilecek.

    Forum süresince; tematik oturumlar, yuvarlak masa ve panel oturumları, uluslararası çalıştaylar düzenlenecek. Paydaşlar, hükümetler, sivil toplum örgütleri, özel sektör, uluslararası kuruluşlar ve birleşmiş milletler örgütünün alt birimleri tarafından organize edilecek özel oturumlar gerçekleştirilecek.

    MEDENİYETLER BEŞİĞİ MARDİN

    Mardin’in dünya tarihinin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olması, forumun bu şehirde düzenlenmesinin başlıca sebebini oluşturuyor. Çok kültürlü bir yapıya ve farklı din ve dillerin bu şehirde bulunması da etkili oldu. Diğer yandan tarımın beşiği olarak görülen Mardin, eski sulamaların yanı sıra modern sulama emsalleri ile de sulama açısından öğretici bir şehir niteliği taşıyor.

    Uluslararası Sulama ve Drenaj Komisyonu’nca (ICID) bir araya getirilen ve ev sahipliğini Drenaj Türk Milli Komitesi’nin (TUCID) yaptığı forum FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü), IWMI (Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü), GWP (Evrensel Su Ortaklığı), ADB (Asya Kalkınma Bankası), IFPRI (Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü), UNESCO-IHE (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü-Uluslararası Hidroloji Enstitüsü), AWC (Arap Su Konseyi), ICRISAT (Yarı Kurak Tropikal Bölgeleri İçin Uluslararası Ürün Araştırma Enstitüsü), ICARDA (Kurak Alanlarda Uluslararası Tarımsal Araştırma Merkezi) ve WB (Dünya Bankası) ortaklığında düzenlenecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER