ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2014 Cuma 20:07

Dünya şehitlerimiz için namaza durdu

Dünya şehitlerimiz için namaza durdu

Türkiye'nin yurt dışındaki temsilciliklerinde anma törenleri düzenlendi


 Soma'daki maden faciasında yaşamını yitirenler için Türkiye'nin yurt dışındaki temsilciliklerinde anma törenleri düzenlendi.

Türkiye'nin Berlin Başkonsolosluğundaki anma töreninde Başkonsolos Ahmet Başer Şen'in konuşmasından önce saygı duruşunda bulunuldu.

Şen, Türkiye'nin 14 Mayıs günü karanlık bir güne uyandığını belirterek ''Sadece ülkemiz değil, yüreği ülkemizle çarpan sizler, bizler, dünyanın her yerinde yaşayan Türk milletinin evlatları bu haberlerle gerçekten büyük bir acı yaşadık. Yüreğimiz yandı. Ciğerimiz kavruldu'' dedi.

Acıların, acıyı hissedenlerin paylaşmasıyla azalacağını ifade eden Şen, hala madende insanların bulunduğunu, bu maden işçilerinin buradan sağ salim çıkması için dua ettiklerini söyledi.

Üzüntüyü anlatacak kelime bulunmadığını vurgulayan Şen, ''Sadece ölen insanlar hayatlarını kaybetmekle kalmıyorlar. O vatan evlatlarının, o genç insanların aileleri var. Anneleri, babaları var. Düşünün Soma'da kaç ocağa ateş düştü. Bizler bir millet olduğumuz için, sadece ocağa ateş düşmesiyle yanmadığımızı, onların yaşadıklarını buradan da hissettiğimizi bildirmek üzere buradayız'' diye konuştu.

Konuşmanın ardından Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Muradiye Camisi imamı Haluk Dişçi Kur'an-ı Kerim okudu, Şehitlik Camisi imamı Mevlüt Sevinç de dua etti.

Vatandaşlar, Başkonsoloslukta açılan taziye defterine duygularını dile getirdikleri mesajlar yazdı.

Törene, Başkonsolosluk çalışanları, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

- Kazan

Türkiye'nin Kazan Başkonsolosluğundaki törene, Kazan'da yaşayan Türk vatandaşları ve Başkonsolos Sabri Tunç Angılı katıldı. Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan törende dua edildi.

Üç günlük yas dolayısıyla Başkonsolosluk binasındaki Türk bayrağı yarıya indirildi.

- Bulgaristan

Türkiye'nin Bulgaristan'daki diplomatik temsilciliklerinde de anma törenleri düzenlendi, bayraklar yarıya indirildi.

Sofya Büyükelçiliği konutunda, Filibe ve Burgaz başkonsolosluklarında taziye defteri açıldı. Defteri yabancı diplomatlar, üst düzey bürokratlar ve yüzlerce vatandaş imzaladı.

Büyükelçilikte düzenlenen anma töreninde saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Büyükelçi Süleyman Gökçe, Bulgaristan’ın, Türkiye'nin üzüntüsünü paylaştığını, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Başbakan Plamen Oreşarski ve Parlamento Başkanı Mihail Mikov’un taziye mesajları gönderdiklerini söyledi.

Büyükelçi Gökçe, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın hatırası için eğilmek üzere bir araya geldik. Yaşanan bu elim facia yüzünden içimizdeki acıyı derinden hissediyoruz” dedi.

- Ukrayna

Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliğindeki törene, büyükelçilik çalışanlarının yanı sıra Ukrayna Dışişleri Bakanlığından Olga Çubrikova ile Ukrayna'da yaşayan Türk, Gürcü ve Azeriler katıldı.

Büyükelçiliğin bahçesinde düzenlenen törende Başkatip Emre Manav ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Avrupa Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Olga Çubrikova birer konuşma yaptılar. Manav ve Çubrikova, madende hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek yaralılar için şifa temennisinde bulundular.

Kiev Büyükelçiliği Başkatibi Manav, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye'den gelen acı haber tabii hepimizde derin üzüntü yarattı. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz, mekanları cennet olsun. Allah geriye kalanlara da sabır versin" diye konuştu.

Törenin ardından açılan taziye defterine başsağlığı mesajları yazıldı.

Öte yandan, Ukrayna'nın doğusunda hükümet güçleri ile ayrılıkçılar arasında çatışmaların devam ettiği Slavyansk'ta yaşayan Ahıska Türkleri, maden faciasında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

- Hollanda

Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği ve Rotterdam Başkonsolosluğunda da anma törenleri düzenledi.

Lahey’de Büyükelçilik personeli, Rotterdam Başkonsolosluğunda ise vatandaşların katılımıyla yapılan törenlerde saygı duruşunda bulunularak hayatını kaybedenler için dua edildi. Konuşmaların ardından Büyükelçilik ve Başkonsoloslukta taziye defterleri açıldı.

Rotterdam’daki törende konuşan Başkonsolos Togan Oral, maden faciasının Türkiye’de olduğu gibi yurt dışındaki vatandaşları da derinden etkilediğine işaret ederek “Soma’dan gelen her cenaze haberi madencilerimizin aileleri ve yakınları kadar, hepimizin yüreğine ateş düşürdü. Milletimizi yasa boğan bu facianın açtığı yaraları yine milletimizin birbirine kenetlenmesi, sıkı sıkıya kucaklaşması sayesinde hafifletmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

- Avusturya

Viyana Başkonsolosluğunda düzenlenen törene, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, Viyana Başkonsolosu Tayyar Kağan Atay ve Viyana Din Hizmetleri Ataşesi Hakan Erdem, kamu görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Taziye defterinin açıldığı törende, Soma'da yaşamını yitiren işçiler için dualar edildi.

YTB Başkanı Bülbül, burada yaptığı konuşmada, "Böyle zamanlarda birlik beraberlik çok önemlidir. Hepimizin başı sağ olsun. Vefat edenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

- Avustralya

Türkiye'nin Melbourne Başkonsolosluğunda da bayraklar yarıya indirildi.

Melbourne Başkonsolosu Seyit Apak, bu tür kazaların bir daha tekrarlanmaması temennisinde bulunarak ‘‘Aziz milletimizin üzüntüsünü derinden paylaşıyoruz, ölenlere Allah’tan rahmet diliyoruz, geride kalan ailelerine ve tüm milletimize içten başsağlığı diliyoruz’’ ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Canberra Büyükelçiliğinde ve Sydney Başkonsolosluğunda da bayraklar yarıya indirildi, taziye defterleri açıldı.

- Endonezya

Türkiye'nin Cakarta Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada da Büyükelçilik binasında bayrağın yarıya indirildiği ve taziye defteri açıldığı ifade edilerek, Büyükelçi Zekeriya Akçam'ın şu mesajına yer verildi:

"Şahsım, Büyükelçiliğimiz personeli ve burada yaşayan vatandaşlarımız adına, bu elim kazada hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, acılı aileleri ve yakınlarına sabır ve metanet, yaralanan işçilerimize de acil şifalar dilerim."

- Danimarka

Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliğinde de saygı duruşunda bulunuldu, taziye defteri açıldı. Büyükelçilik binasındaki bayrak yarıya indirildi.

Konsolosluk binasında düzenlenen anma törenine Büyükelçi Mehmet Dönmez Türkiye'de bulunduğundan birinci müsteşarlar Asiye Derya Dingiltepe ve Banu Malaman ile müşavirler, Konsolosluk memurları ve işlemler için Konsoloslukta bulunanlar katıldı.

Müsteşar Dingiltepe, konuşmasında, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek aileleri ve sevdiklerine başsağlığı ve sabır dileğinde bulundu.

Bu olayın, Türkiye'de bugüne kadar meydana gelen maden kazaları içinde en büyük kayıp verilen felaket olduğunu ifade eden Dingiltepe, bundan önceki en büyük olayın 1992'de Kozlu'daki grizu patlaması olduğunu ve orada 263 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Daha sonra yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, Konsoloslukta da taziye defteri açıldı.

- ABD

ABD'nin California eyaletinin Palo Alto kentinde Stanford Üniversitesi yakınında bulunan meydanda toplanan Türkler de anma töreni düzenledi.

Töreni organize edenlerden Esen Gürel Moya, "Haberi aldık ve maalesef yerimizde duramıyoruz. Bütün kalbimizle orada hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımıza destek vermek istiyoruz. Elimizden hiçbir şey gelmiyor. Bütün kaybettiğimiz canların ailelerine başsağlığı dileriz. Acımız büyük, takip etmeye çalışıyoruz" dedi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER