ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 15:58

Dünya genelinde uyuşturucu miktarı artıyor

Dünya genelinde uyuşturucu miktarı artıyor

BM tarafından yayımlanan raporda, dünya genelinde 2008-2012 yılları arasında yakalanan sentetik uyuşturucu miktarının 36 ton olduğu bildirildi.


Merkezi Viyana'da bulunan Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), "2014 Global Sentetik Uyuşturucu Değerlendirme" raporunu yayımladı. Rapora göre, ecstasy ve metamfetamin gibi sentetik uyuşturucular; piyasada kokain, eroin ve esrar gibi uyuşturuculardan çok daha fazla yer alıyor.

Sentetik uyuşturucuların dünya uyuşturucu piyasasını istila ettiği vurgulanan raporda, 2008-2012 yıllarında yakalanan uyuşturucu miktarının üç kat arttığı ifade edildi. Raporda, dört yılda yakalanan sentetik uyuşturucu miktarının 36 tona yükseldiği kaydedildi. Bu oranın 2004-2008 yıllarında 12 ton olduğu belirtiliyor.

Sentetik uyuşturucuların üretiminin Asya'da yoğunlaştığı, rotasının ise Asya'dan Afrika'ya, Afrika'dan ise Amerika ve Avrupa'ya doğru yöneldiği bildirilen raporda, Türkiye'nin de uyuşturucu ticaretinin geçiş güzergahı üzerinde olduğu vurgulandı.

BM raporunda, kullanıcılarına çok ciddi zararlar veren sentetik uyuşturucuların özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanıldığına dikkat çekildi ve sentetik uyuşturucu kullanım oranının bir yıl içinde ikiye katlandığı belirtildi.
Raporda, uyuşturucunun küresel yayılmasına karşı devletlerin üzerine düşen görevi yerine getirmesi istendi.

Raporla ilgili açıklama yapan UNODC Siyasi Analiz ve Halkla İlişkiler Direktörü Jean-Luc Lemahieu, "Hem çeşitlilik hem de kapsam bakımından sentetik uyuşturucular öngörülemez bir şekilde küresel olarak yayılıyor. Hızlı bir şekilde üretilip piyasaya sürülen bu maddeler, hukuki yaptırım çabalarına ve halk sağlığına meydan okuyor" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER