ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 12:57

Dünya çocuklarına Diyarbakır'da coşkulu karşılama


Dünyanın 140 ülkesinden 11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali için Türkiye’ye gelen öğrenciler, Batman'ın ardından geldikleri Diyarbakır’da büyük coşkuyla karşılandı. 2 otobüsle Diyarbakır'a gelen dünyanın farklı ülkelerinden 60 çocuğu Silvan yolu üzerindeki Teknokent'e kalabalık bir grup karşıladı. Öğrenciler Diyarbakırlı öğrencilerle birlikte halaylar çektikten sonra geçen yıl dünyanın farklı ülkelerinden gelen akranlarının diktiği 'Barış Fidanları'nı suladı.

    Diyarbakır Atatürk Stadı'nda bu akşam düzenlenecek Diyarbakır Kültür Şöleni için şehre gelen öğrenciler, sivil toplum örgütü temsilcileri ile idari ve mülki erkan tarafından karşılandı. Öğrenciler Diyarbakır'a geçen yıl şölen için gelen dünya çocuklarının ektiği fidanları suladıktan sonra yeni dünya barışı için yeni fidanlar dikti.

    Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır ile birlikte fidan diken Makedonyalı Fiola, Diyarbakır'da olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Mazombikli Maoru ile halay çeken Diyarbakırlı öğrenci Ali Saçma ise ilk kez siyah tenli bir çocuğun elini tuttuğunu dile getirdi. Suriye'den gelen 'Barış Fidanları' bahçesine fidan diken öğrencilerden Raaf ise ülkesinin büyük bir barışı arzuladığını belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER