ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 21:48

"Dünya acil olarak bir araya gelmeli"


ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin İngiltere ile Esed rejimini baskı altında tutmak, ılımlı muhalifleri güçlendirmek, Suriye'yi demokrasiye doğru dönüşüme hazırlamak ve insani yardımlara devam etmek için çalıştıklarını söyledi.
     Obama ile İngiltere Başbakanı David Cameron, Oval Ofis'teki ikili görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
     Toplantıda, Suriye'yi demokrasiye doğru dönüşüme hazırlamak ve insani yardımlara devam etmek için çalıştıklarını ifade eden Obama, bunun, rejim ve muhaliflerin temsilcilerinin gelecek haftalarda Cenevre'de bir araya getirilmesini de içerdiğini bildirdi.
     Obama, Suriye'deki kimyasal silahların kullanımına yönelik unsurları ortaya çıkarmaya çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.
     ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Rusya ziyaretinde, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmelerden sonra, iki ülkenin, Cenevre Mutabakatı çerçevesinde Suriye krizinin ele alınacağı bir uluslararası konferans düzenlenmesi için anlaşmaya vardığı açıklanmıştı.
    
"Dünya acil olarak bir araya gelmeli"
    
     Cameron da Suriye'nin tarihinin, kendi insanlarının kanıyla yazıldığını belirterek, şunları dedi.
     "Bu öldürmelere son vermek için dünyanın acil olarak bir araya gelmesi gerekli. Daha fazla ölümlerin olduğunu, kimyasal silahların kullanıldığını ve aşırılık yanlılarının daha fazla yayıldığını görmek hiçbirimizin çıkarına değil. Dolayısıyla Putin'in siyasi çözüme ulaşmaya dönük çabalara katılmayı kabul etmesinden memnuniyet duyuyoruz".
     Suriye'deki problemi çözmekten daha acil bir uluslararası mesele olmadığını vurgulayan Cameron, Suriyelilerin, halkın tamamının rızasını kazanmış bir geçiş hükümetinde karar kılmak için masaya gelmesi gerektiğini vurguladı.
     Cameron, "Ancak muhalefet, şiddete karşı koyamadıkça ve Esed'e, askeri bir zafer olamayacağını anlaması yönünde baskı yapmadıkça, hiçbir siyasi ilerleme olmayacak. Dolayısıyla ılımlı muhalefeti şekillendirme ve destekleme çabalarımızı artıracağız" diye konuştu.
     İngiltere olarak AB'nin silah ambargosunun daha esnek olması için çalıştıklarını belirten Cameron, Suriyeli muhaliflere ölümcül olmayan desteği gelecek yıl iki katına çıkaracaklarını söyledi.
     Cameron, Suriyeli muhaliflere silah yardımına yönelik soru üzerine, "Suriye'deki muhaliflere silah yardımı kararı almadık. Bizim yaptığımız, (muhaliflere) teknik destek ve yardımda bulunmak için AB'nin silah ambargosunu değiştirdik. AB'nin silah ambargosunu incelemeye ve muhaliflerle çalışmalarımızı kolaylaştırmak için daha fazla değişikliklere ihtiyaç olup olmadığına bakmaya devam ediyoruz" cevabını verdi.
     Azınlık halklarına saygılı, demokratik bir Suriye isteyen, Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanıdıkları muhaliflere yardım etmenin önemine dikkati çeken Cameron, muhaliflerle birlikte çalışılmaması halinde, aşırılık yanlısı unsurların güçleneceğini ifade ederek, "Bu nedenle Suriye muhalefeti ile temas halinde olmak doğru bir yaklaşım" ifadesini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER