ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 13:13

Düğünde ateş açana 17,5 yıl hapis


 Akrabasının düğününde rast gele havaya ateş ederek, damdaki ilköğretim öğrencisi Halil Şengöz’ün (15) ölümüne neden olduğu iddia edilen Ahmet Karagöz (51) 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada yargılanan Karagöz’ün oğlu M.K. (17) ile düğünde havaya ateş ettiği ileri sürülen İ.K. (19) ise beraat etti.

    25 Mart 2012 günü, Mehmet Ali Yılmaz İlköğretim Okulu 8'inci sınıf öğrencisi Halil Şengöz, Merkez Yüreğir ilçesi Yeşilbağlar Mahallesi'nde kuzeni Turgay Türkmen’nin düğününü evlerinin terasından izlerken havaya açılan ateş sonucu ağır yaralandı. Şengöz, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, düğünde pompalı tüfek ve tabancalarla rast gele ateş ettikleri iddia edilen sanık Ahmet Karagöz, oğlu M.K. ve komşusu İ.K. hakkında Adana 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde “kasten adam öldürme ve ruhsatsız silah taşıma” suçundan dava açıldı.

    Hakkında 31 yıla kadar hapis cezası istenen tutuklu sanık Karagöz, karar duruşmasında suçlamaları kabul etmedi. Olay sırasında düğün sahibinin evinde yemek yediğini öne süren Karagöz, kimin ateş ettiğini de bilmediğini söyledi. Polislerden öğrendiği kadarıyla oğlu M.K.’nin tabanca ile ateş ettiğini savunan Karagöz, şahitlerinin olduğunu belirtip, beraatını talep etti. Karagöz’ün tutuksuz yargılanan oğlu M.K. ise babasının ruhsatsız tabancası ile ateş ettiğini ifade etti. Gelin geldiği sırada herkesin havaya ateş açtığını hatırlatan M.K. kendisinin de babasının tabancası ile 4–5 el ateş ettiğini dile getirdi. 5–6 dakika sonra bağrışmalarla birinin yaralandığını ve korkudan babasının silahını sakladığını anlatan M.K., babasının suçsuz olduğunu kaydetti.

    Diğer tutuksuz sanık İ.K. de düğünde bir el havaya ateş ettiğini ve kimsenin yaralandığını duymadığını aktardı. Ölen Halil’nin babası İ.Ş. ise düğün yerinde bir çok kişinin ateş ettiğini vurgulayarak, sanıklardan şikâyetçi olmadı. Mahkemede önce ‘adam öldürme’ suçundan müebbet hapse mahkum edilen sanık Ahmet Karagöz’ün cezası ‘olası kastla’ işlediği ve ruhsatsız silah taşıdığı gerekçesiyle 17 yıl 6 ay hapse indirdi.
    
    Diğer sanıklarından İ.K.’ya “korku ve paniğe neden olmak” suçundan 2 ay 15 gün hapis cezası verilirken, M.K. davadan beraat etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER