ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 12:03

Düğün fotoğrafına 39 yıl sonra kavuştu


Ankara'da emekli bir öğretmen, ücretini ödeyemediği için alamadığı düğün fotoğrafına 39 yıl sonra Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesindeki bir fotoğrafçıda ulaştı.
     Leyla Doğan (61),  yaptığı açıklamada, eşi Ertuğrul Doğan ile Ankara'da 30 Kasım 1974'te evlendiklerini söyledi. Düğünün ardından bir stüdyoda eşi ile fotoğraf çektirdiklerini ifade eden Doğan, "O dönem 50 lira olan ücreti denkleştiremediğimiz için fotoğrafı alamamıştık. Daha sonra da fotoğraf stüdyosunun kapandığını öğrendik. Eşim ve ben o fotoğrafı alamadığımız için çok üzülmüştük" dedi.
     Doğan, Kapadokya bölgesine tatile gelen bir arkadaşının, fotoğrafını Hacıbektaş ilçesindeki bir fotoğrafçıda gördüğünü söylemesi üzerine kendisinin de ilçeye geldiğini belirterek, şöyle devam etti:
     "Arkadaşımın getirdiği haber beni çok heyecanlandırdı. Günlerce fotoğrafın gerçekten bizim olup olmadığını merak ettim. Sonunda bir turizm firmasınca düzenlenen tura katılıp arkadaşlarımla Hacıbektaş'a geldim. Otobüsten iner inmez de arkadaşımın fotoğrafımızı gördüğünü söylediği fotoğrafçıyı buldum. Bu fotoğraf gerçekten bizimdi ve ben onu 39 yıl sonra gördüm. Gerçekten beni çok duygulandırdı."
     Fotoğrafçı Yakup Polat ise 1978 yılında askerden geldikten sonra bir meslektaşının iş yerini devraldığını söyledi.
     Fotoğrafın da bu devir sırasında eline geçtiğini dile getiren Polat, şunları anlattı:
     "1970'li yıllarda renkli fotoğraf yoktu. Bu nedenle fotoğraf siyah beyaz çekiliyor ardından da pastel ve yağlı boya ile boyanarak renklendiriliyordu. 1x1,5 metre ebadındaki bu fotoğraf da aynı teknikle renklendirilmiş. Yaklaşık 35 yıl bu fotoğrafı kime ait olduğunu bilmeden iş yerimin girişinde sergiledim. Ben de ilk defa böyle bir olayla karşılaşıyorum."
     Gözyaşlarına hakim olamadığı gözlenen Doğan, 200 lira ödeyerek fotoğrafı Yakup Polat'tan satın aldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER