ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 09:28

Dubai'de Kurban Bayramı


Dubai'de, sabahın erken saatlerinde "Musalla El Eid" Namazgah adı verilen açık alanlara gelen Müslümanlar, bayram namazlarını kumların üzerinde kıldı.
Kumların üzerine seccadelerini seren kadın, erkek, çocuk yaşlı binlerce kişi, cemaatle kılınan namazın ardından okunan hutbeyi dinledi.
Hutbede haccın fazileti, Kurban Bayramı'nın önemi ve toplumsal faydaları gibi konulara değinildi. Çeşitli ırk, ülke ve bölgelerden binlerce Müslüman hutbenin ardından bayramlaşarak alandan ayrıldı.
Kadınlar, kendilerine ayrılan bölümde çeşitli ikramlarda bulundu.
Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki diğer emirliklerde, merkezi noktalarda bayram namazları, özel hazırlanan bu geniş alanlarda, bayramlarda topluca namaz kılınıyor. Namazgah'a uzak bölgelerdeki camilerde de bayram namazı kılınabiliyor.
-Bayram festival havasında kutlanıyor
Dubai'de kurbanlar, sadece yönetimin belirlediği toplu kesim alanlarında kesilebiliyor. Şehir merkezinde kurbanlıkları veya kesilişlerini görmek pek mümkün olmuyor. Festival havasında kutlanan bayramda, Dubai'deki çok sayıda alışveriş merkezi çeşitli etkinlikler düzenliyor.
Başkent Abu Dabi'deki fuar merkezi bayram alışveriş festivaline ev sahipliği yaparken, Eş-Şarika'da 3 gün devam edecek kutlamalarda havai fişek, su ve ışık gösterileri düzenlenecek.
Havanın sıcak olması dolayısıyla bayramda kapalı ve klimalı alanlara rağbet ediliyor. Alışveriş merkezlerinde Kurban Bayramı'na özel düzenlenen çok sayıda etkinliğin yanı sıra havaların serinlemeye başlamasıyla açık hava festivalleri de düzenleniyor.
Öte yandan resmi kurumların ve okulların 9 gün tatil olduğu Dubai'de, alışveriş merkezlerinin bayram süresince 24 saat açık olacağı duyuruldu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER