ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 16:30

DSİ'den 131 bin 176 kilometre su kanalı


 Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün yaptığı ve proje aşamasında olan su kanallarının dünyanın çevresini 3 kez turlayacak uzunlukta olduğu bildirildi.
    
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, DSİ, son yarım asırda hem içme hem de sulama suyu temininde Türkiye'de birçok tesisi tamamladı.
    
DSİ'ce işletilen sulama alanlarına bağlı su iletim ve dağıtım kanallarıyla tünellerinin uzunluğu 74 bin 176 kilometreye ulaştı. Proje ve inşaat safhasında olanların ise toplam uzunluğu 57 bin kilometreyi aştı. Toplam 131 bin 176 kilometreye ulaşacak su iletim ve dağıtım kanalları, dünyanın çevresini üç kez turlayacak uzunlukta olmasıyla dikkati çekiyor.
    
Proje ve inşaat safhasındaki 57 bin kilometreyi aşan sulama kanalları için 47 bin 648 kilometre boru ve 9 bin 364 kilometre kanal kullanılacak.
    
Gerçekleştirdiği projelerle ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan DSİ, bugüne kadar 10 milyondan fazla insanın teknik, inşaat, ziraat ve hayvancılık alanlarında istihdam edilebilmesinin önünü de açtı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER