ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 16:02

DSİ Aydın’da 110 projeden 17’sini tamamladı


Aydın’daki yatırım ve projeleri hakkında bilgi veren DSİ 21. Bölge Müdürü Kaya Yıldız, ildeki 2013 yılı yatırım programında 87 yatırım, 2 enerji, 13 hizmet ve 8 kamulaştırma olmak üzere toplam 110 projeleri bulunduğunu söyledi. Bunların toplam tutarının 1 milyar 752 milyon lira olduğunu kaydederek, "Ödeneklerimiz önceki yıllar harcaması 1 milyar 51 milyon, yıl ödeneğimiz 72 milyon, dönem sonuna kadar yapılan harcamamız ise 30,8 milyon liradır. Projelerimizin parasal gerçekleşme oranı yüzde 43, fiziksel gerçekleşme oranı da projeler bazında değişken olup ortalaması yüzde 64'tür. Dönem sonu itibariyle bu projelerimizin 17’si tamamlanmış olup 60’ının inşaatı, 19’unun ihale hazırlıkları ve 14’ünün proje yapımı ve ihaleye hazırlık süreçleri devam etmektedir." dedi.

Aydın’da baraj, gölet, içme suyu ve taşkınlarla ilgili projeleri bulunduğunu belirten 21. Bölge Müdürü Yıldız, şunları kaydetti: “Aşağı Büyük Menderes projesi kapsamında Büyük Menderes mansap yatak ıslahı 2. kısım işimizde 2 bin 950 metre ıslah yapılmıştır. 250 metre daha ıslah yapılarak bu yılki çalışmalar tamamlanacaktır. Büyük Menderes Nehri’nde idare imkanlarıyla yaptığımız ıslahlara ilave tedbir olarak ek yatırım programına teklif ettiğimiz işin ihalesi bu ay yapılacak. Yine Menderes mansap yatak ıslahı 3. kısım işimiz de 2. kısma ek olarak yine ek yatırım programına teklif edilmiştir. Akçay Bozdoğan projesi kapsamında 53 bin dekarlık Bozdoğan Ovası sulaması 1. kısım sol sahil sulaması işimiz, bu sulama sezonu öncesi tamamlanarak işletmeye açılmıştır. Kalan 5,5 km. tahliye kanallarının inşaatı tamamlanarak, yıl sonuna kadar iş tamamıyla bitirilmiş olacaktır. Çine projesi kapsamında 146 bin dekarlık Koçarlı Bağarası Ovası'na sulama suyu iletimini sağlayacak olan 110 milyon TL keşif bedelli 31,5 km. uzunluğunda ve 3,5 metre çapında borudan oluşan Koçarlı Bağarası sulaması 1. kısım ihalesi yapılmıştır. Çine Adnan Menderes Barajı’nda enerji üretimi için çalışmalar devam etmektedir. Şu anda iki ünitede ana montaj tamamlanmıştır, son çalışmalar yapılmaktadır. Aralık ayında sulu testlere başlanarak işin bitirilmesi ve hizmete başlaması hedeflenmiştir.”

Taşkın koruma işlemleri hakkında da bilgi veren Kaya Yıldız, şöyle konuştu: “Taşkın koruma işleri kapsamında idari imkanlarla Aydın yöresinin çok önemli bir konusu olan Büyük Menderes taşkın koruma projesi ıslah çalışmaları bu yıl da devam etmektedir. Bu kapsamda genel müdürlüğümüzün sağladığı iş makineleri desteğiyle toplamda 30’a yakın iş makinesiyle bu yıl 30 km. olan hedefimiz, geçen yıldan tahrip olan setteler ve vatandaşımızın müsaade etmeyip taşkın yaşadıktan sonra müsaade ettiği yerler de ilave edilerek 37 km. olarak revize edilmiş, şu an itibariyle 25 km. olan yüzde 65'lik kısmı tamamlanmıştır. Yıl sonu veya ocak ayı itibariyle de tamamını bitirmeyi hedeflemekteyiz. Taş tahkimat işlerinde de idari imkanlara ve ihalelere ağırlık verdik. İki ayrı ekip halinde taş tahkimatı yapıyoruz. Daha da önemli olarak, 40 milyon lira bedelli taş tahkimatı içeren Aşağı Büyük Menderes Nehri ve yan kolları ıslah işimizi de programa teklif ettik. İhalesi 25 Eylül'de yapıldı, sonuçlanınca üç koldan taş tahkimat çalışmalarına başlayacağız. Büyük Menderes'le ilgili bundan sonra yapacağımız ıslahları projeli yapabilmemiz için ihalemizi yaptık. Şu an yüklenici firma, proje çalışmalarına hızla devam ediyor. Bazı barajlarımızın yan dere çalışmaları da devam etmektedir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER