ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 10:25

Dr. Kotsiaros: Selanik ve Atina'da cami açılacak

Dr. Kotsiaros: Selanik ve Atinada cami açılacak


Atina Üniversitesi Türkiye Araştırma Birimi Koordinatörü Dr. Thanassis Kotsiaros, İzmir'de Gediz Üniversitesi’ne misafir oldu. Burada yaptığı konuşlada önce Selanik’te, sonra da Atina’da cami açılacağını söyleyen Kotsiaros, Türkiye’nin AB adayı olarak tanınması karşılığında Kıbrıs Rum Kesimi’nin birliğe üye yapıldığını da öne sürdü.

İnönü Vakfı tarafından düzenlenen, 90. Yılında Lozan Antlaşması Etkinlikleri'nin son durağı Gediz Üniversitesi oldu. Lozan Barış Antlaşması’nın taşıdığı önemin ele alındığı paneller dizisinin 19. ve son oturumu, "Lozan'dan Günümüze Türkiye-Yunanistan İlişkileri" başlığı altında, Gediz Üniversitesi AB Kulübü işbirliğiyle yapıldı. Dinleyenler arasında Milli Eğitim eski Bakanı Metin Bostancıoğlu’nun da yer aldığı panelin açılışını, İnönü Vakfı Başkanı ve İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ile Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik yaptı. Konuşmacı olarak ise Dr. Kotsiaros ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Tayfur kürsüye çıktı.

Kotsiaros, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen günlerde tekrar gündeme getirerek Yunanistan’a tepki gösterdiği, Atina’da cami yokluğuna değinerek, “Yakında önce Selanik’te, ardından da Atina’da cami ibadete açılacak. Bu yönde hazırlıklar yapılıyor.” dedi. Türkiye’nin resmen AB adayı olarak tanındığı 1999’daki Helsinki Zirvesi’ne ilişkin bir iddiada da bulunan Kotsiaros, şunları söyledi: "Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik vetosundan vazgeçmesinin karşılığında Kıbrıs, AB’ye üye oldu. Bir bakıma 'al gülüm, ver gülüm' politikası izlendi. Ayrıca Kopenhag Kriterleri'ni yerine getirerek Avrupalılaşan Türkiye’nin, Yunanistan için daha az tehlikeli olacağı da düşünüldü. Marmara ve Atina depremleri, ardından da Helsinki Zirvesi’yle iki ülke arasında ilişkilerde sivil diplomasiye geçildi ancak ilişkileri daha ileri götürmek ve kalıcı hale getirmek için güç kullanımı reddedilerek saldırmazlık anlaşması imzalanmalı, her krizde akla ilk olarak savaş değil, uzlaşma gelmeli.”

Doç. Dr. Tayfur da Türkiye ve Yunanistan’ın birbirlerinden bağımsız üstünlük çabalarının hep hezimetle sonuçlandığına işaret ederek, “İki ülke, Kıbrıs’ı da yanlarına alarak siyasi ve ekonomik olarak ortak yönetişim modeline geçmeli. İşbirliği içinde rekabet edilirse iki devlet de kazanır, bölgesel kalkınma sağlanır.” şeklinde konuştu.

TOKER: ONİKİ ADALAR LOZAN GÖRÜŞMELERİNDEN ÖNCE KAYBEDİLMİŞTİ

İnönü’nün kızı Özden Toker ise Oniki Adalar’ın neden kaybedildiğine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Toker, halk arasındaki yanlış bilgilerden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek şunları kaydetti: “Oniki Adalar bize verildi, babam istemedi şeklinde yanlış bir inanış var. Bu adalar Lozan görüşmelerinden önce zaten kaybedilmişti, bizim değildi. Almanya, 2. Dünya Savaşı sırasında adaların tekrar bize verilmesini babama teklif etmiş ancak bunun için Almanya’nın yanında savaşa girmememiz gerekiyordu, babam da bunu göze alamadı. İşin aslı budur, doğrusu bilinmeli.”KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER