ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 21:23

Dr. Karaaslan: Sigaradan kurtulmak için Ramazan ayı bir fırsat

Dr. Karaaslan: Sigaradan kurtulmak için Ramazan ayı bir fırsat


Yozgat İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaaslan, sigara tiryakilerinin Ramazan ayını iyi değerlendirmeleri gerektiğini, bu ayın sigaradan kurtulmak için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

        Dr. Mehmet Akif Karaaslan, yaptığı açıklamada, dünyada en büyük sorunların başında gelen sigaradan dolayı her gün binlerce insanın hayatını kaybettiğini hatırlattı. Sigaranın kansere neden olan etkenler arasında birinci sırada yer aldığını ve akciğer kanseri başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olduğunu dile getiren Karaaslan, "Sigaradan kurtulmak için Ramazan ayı önemli bir fırsattır. Sağlığımıza ve bütçemize olumsuz etkileri olan sigaradan kurtulmak için bu fırsatın değerlendirilmesi vatandaşlarımızın yararına olacaktır." dedi.

        Ramazan ayında her yönüyle vücudun dinlendiğini ve kötü alışkanlıklardan kurtulmak için bulunmaz bir fırsat olduğunu dile getiren Dr. Karaaslan, "Bu ay sabır ayıdır. Bazı kötü alışkanlıklardan da kurtulmamıza vesile olan hayırlı bir aydır. Ramazan ayını bahane ederek sigaradan kurtulmak isteyen vatandaşlarımız, 'nasılsa gün boyu içmedim bundan sonra da içmem' gibi doğru bir düşünce içine girerek sigaradan kurtuluyor." diye konuştu.

        Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'nde (KETEM) sigara kullanan vatandaşların bağımlılık durumlarına göre ilaç tedavileri uygulandığını söyleyen Karaaslan, "Kişinin Ramazan ayında tedaviye başlaması, bu tür bağımlılık yapan alışkanlıklarından kurtulmak için son derece önemlidir." şeklinde konuştu.

        Dr. Karaaslan, Yozgat’ta iş yerlerinde sigara denetimlerinin devam ettiğini ve sigara içilen işletmelere gerekli cezaların yazıldığını belirtti. Karaaslan, iş yeri sahiplerinin cezalı duruma düşmemeleri için işletmelerinde sigara içirtmemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER