ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 12:31

DPÜ Biyokimya Bölümü açıldı

DPÜ Biyokimya Bölümü açıldı


 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Metin Bülbül, DPÜ’de Biyokimya Bölümü'nün açıldığını bildirdi.

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Metin Bülbül, 2013-2014 öğretim yılı içerisinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) ek yerleştirmelerde Biyokimya Bölümü'ne 30 öğrenci alacağını belirtti. Bülbül, enşunları söyledi: "Bölümümüzde ilaç biyokimyası, doğal ilaç tasarımı, enzim teknolojileri, biyosensörler, nanoteknolojikbiyopolimerler, kanser nanobiyosensörleri ve doğal yakıt pilleri üzerinde çalışmalar yapılmaktadır." dedi.

Dumlupınar Üniversitesi Biyokimya Bölümü'nün; genç ve dinamik kadrosu ve disiplinler arası çalışmaları ile geniş bilimsel ufka sahip olduğunu ve araştırmacı kimliği olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerini yetiştirmeyi hedeflediğini ifade eden Bülbül, bu amaçla 2013-2014 öğretim yılı ÖSYM ek yerleştirmede Biyokimya Bölümü'ne 30 öğrenci alınacağını, 2013-2014 öğretim yılının bahar döneminde de yüksek lisans programına öğrenci alınmasının hedeflendiğini belirtti. Bülbül, "Biyokimya Bölümü mezunlarına YÖK, Biyokimyager ve Kimyager unvanı verdiğinden, bölümümüzden mezun olan öğrenciler ile sanayi ve hastane laboratuvarlarının Biyokimyager ve Kimyager ihtiyacı karşılanacaktır. Aynı zamanda bilim dünyasına bilimsel ufku geniş yeni bilim insanları kazandırılmış olacaktır.” diyerek, ek yerleştirmede Dumlupınar Üniversitesi Biyokimya Bölümü'nü seçecek öğrencilerin kendi gelecekleri için iyi bir tercih yapmış olacaklarını söyledi.

Biyokimya alt bilim dallarının Tıp, Veterinerlik, Gıda, Tarım, Eczacılık, Moleküler Biyoloji, Genetik, Koruyucu Hekimlik, Diyetisyenlik, Toksikoloji ve Mikrobiyoloji gibi bilim dalları ile etkileşim içerisinde olduğuna işaret etden Doç. Dr. Bülbül, eczacılık alanında ilaç olarak kullanılabilecek maddelerin ve bileşiklerin etkisinin, deney hayvanları ve insanlar üzerinde çalışıldığına işaret ettiği açıklamasını, şöyle sürdürdü:

"Tıp bilim dalında gerekli kitlerin geliştirilmesi ve serum vb. çözeltilerin üretimi, veterinerlik ile ilgili ilaç olabilecek kimyasalların belirlenmesi, geliştirilmesi ve deney hayvanları üzerinde uygulanması, gıda alanında alternatif gıda kaynaklarının bulunması ve biyotransformasyon ile yeni besinlerin üretilmesi, moleküler biyoloji ve genetik sahasında yapılan klonlama, transplantasyon ve hibridizasyon çalışmaları ile daha dayanıklı nesil ve daha dayanıklı ürünlerin elde edilmesi, tarımda organik ürün elde etmek için doğal gübre ve hormon içeriklerinin düzenlenmesi ve ekonomik değeri olmayan bitkisel kaynakların biyokütle, biyogaz ve biyobenzin olarak değerlendirilmesi, eczacılık alanında ilaç olarak kullanılabilecek maddelerin eldesi ve bu bileşiklerin etkisinin in vitro (enzimler üzerinde) ve in vivo (deney hayvanları ve insanlar üzerinde) çalışılması, koruyucu hekimlikte hangi vitaminlerin hangi metabolik yollar ve basamaklarda görev aldıklarının belirlenmesi ile hastalığa sebep olan faktörlerin bulunması ve hastalık için önceden önlem alınmasının sağlanması, diyetisyenlikte biyokimyasal verilere bakılarak dengeli beslenilecek bir diyet düzenlenmesi, yeni gıda takviyeleri ve diyet ürünlerinin geliştirilmesi, toksikolojide zehirlenme türlerine göre sunulan biyokimyasal çözümler ve alınan tepkilerin değerlendirilmesi, mikrobiyolojide sanayi ve bilimsel çalışmalar için gerekli olan enzim, protein ve karbohidrat gibi biyokimyasalların, doğal ve ekonomik bir yol olan bakteri ve mantarlar ile üretimi gibi bu çalışma alanlarına çok sayıda örnekler verilebilir.”

"ÇOĞU İLAÇ YURT DIŞINDAN İTHAL EDİLİYOR"

Biyokimya ile ilgili çok sayıda araştırma alanı olduğunu, yurt genelinde kullanılan çoğu ilaçların ise yurt dışından ithal edildiğini belirten Bülbül, "Hastalık tanısında ve tahlilinde kullanılan kitler ve kullandığımız ilaçların çoğu hala yurt dışından ithal edilmektedir. Üniversite olarak bu alanlarda üretime yönelik çözümler bulmak ve bu çözümler üzerinde çalışmalar yaparak yeni ürünler geliştirmek ve aynı zamanda ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak amacı ile üniversitemizin Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde Biyokimya Bölümü açılmıştır." diye ifade etti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER