ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2016 Cumartesi 18:57

"Dostumuz kim düşmanımız kim hep birlikte gördük"

"Dostumuz kim düşmanımız kim hep birlikte gördük"

Erdoğan, Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin sahibi olduklarını sanarak milleti hakir görenlerin, ilk fırsatta yalan olup tarihe gömüldüğünü belirtti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "15 Temmuz'un bir başka hayırlı neticesi de içeride ve dışarıda dostumuz kim, düşmanımız kim hepsini tüm çıplaklığı ile görme imkanını bulduk. Artık bizim için ne diplomasinin sahte dili, ne gülen yüzlerin riyakarlığı ne de sahte övgülerin parıltısı bir şey ifade ediyor. Biz ülkemizin ve milletimizin zor günlerinde yanımızda kimler var, elimizi kimler tutuyor, bize yüreğini kimler açıyor sadece ona bakıyoruz." dedi.

Erdoğan, Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin sahibi olduklarını sanarak milleti hakir görenlerin, ilk fırsatta yalan olup tarihe gömüldüğünü belirtti.

"Kıyafetiyle, sazıyla, sözüyle, duruşuyla Anadolulu olmayı, yani bu milletin öz evladı olmayı hakir gören bir zihniyetin coğrafyamızda kabul görmesi mümkün mü?" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllarca bu ülkede kadınların ve kızların giyim kuşamıyla uğraşıldığını, bütün haklarının elinden alındığını, okullara sokulmadığını, devlette çalıştırılmadığını ve cehalete mahkum edilmek istendiğini ifade etti.

Bu prangaları kendilerinin kırdığını söyleyen Erdoğan, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millete hakim olunmaz, millete hadim olunur, bunu böyle biliniz. Millete efendilik olmaz, millete hizmetkarlık olur, bunu böyle biliniz. Dikkat ediniz, kim bu millete hizmet etmişse milletimiz onu baş tacı etmiştir. Rahmetli Menderes niçin hala hasretle, hüzünle hatırlanır, rahmetli Özal niçin hala saygıyla anılır? Aynı şekilde rahmetli Erbakan, Türkeş gibi kimi siyasetçilerimiz tazimle yad edilirken, kimilerinin esamesi niçin okunmaz? İşte buradaki fark, millete hizmet edenle millete hakim olmaya çalışanlar arasındaki farktır. 15 Temmuz'da bu millet kanı ve canı pahasına, ülkesine, devletine, cumhurbaşkanına, hükümetine, meclisine sahip çıkmışsa, bunun sebebi hepsini de kendinden bildiği içindir." diye konuştu.

"Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusu yapan Recep Tayyip Erdoğan, milletin 15 Temmuz gecesi, 79 milyon vatandaşı, ay yıldızlı bayrağı, 780 bin kilometrekare toprağıyla, üniter yapıya sahip devletiyle Türkiye'yi bizatihi kendisi bildiği için kararlı duruş sergilediğini söyledi.

Darbecilerin karşılarına çıkan vatandaşlarla birlikte, ezana, bayrağa, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi gibi sembolik mekanlara saldırmasının sebebinin de bu olduğunu söyleyen Erdoğan, dün olduğu gibi bugün de seladan ve ezandan rahatsız olanların bulunduğunu, bu kişilerin bunun bedelini ödediğini ve ödeyeceğini ifade etti.

15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunanların devleti ele geçirerek millete diz çöktürebileceklerini, böylece bu coğrafyadaki bin yıllık varlığa son vereceklerini düşündüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, onların bir hesabı bulunduğunu, ancak en büyük hesabı Allah'ın yaptığını belirtti.

Onların bunu bilmediğini ve düşünmediğini vurgulayan Erdoğan, darbecilerin teknolojik gücü, F16'ları, helikopterleri, tank, top ve silahı her şey zannettiğinin altını çizdi.

"Sen İstiklal Marşı'nı bilmiyor musun, cahil?" ifadesini kullanan Recep Tayyip Erdoğan, İstiklal Marşı'nın "Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın, siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın, doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın, kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın." dizelerini okudu.

"Şimdi benim insanım, milletim, halkım, kardeşim gövdesini siper etti mi etti. Hayasızca akın durdu mu durdu. 16 saatte iş bitti mi? Bu milletle iftihar edilir. Bu millet zoru kolay kıldı." diyen Erdoğan, "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız, yola böyle devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yolun 2023, 2053 Türkiyesi'nin, ülkenin ve milletin sıkıştırıldığı cendereden çıkışını sağlayacak yol olduğunu kaydetti.

- "Mücadeleyi pısırık bir şekilde sağa sola yalpalayarak değil, hedeflerimize kilitlenip vereceğiz"

Türkiye için tarihi bir dönüm noktası olan 15 Temmuz'un yurt içi ve dışında iyi anlatılması gerektiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"15 Temmuz'un bir başka hayırlı neticesi de içeride ve dışarıda dostumuz kim, düşmanımız kim hepsini tüm çıplaklığı ile görme imkanını bulduk. Artık bizim için ne diplomasinin sahte dili, ne gülen yüzlerin riyakarlığı ne de sahte övgülerin parıltısı bir şey ifade ediyor. Biz, ülkemizin ve milletimizin zor günlerinde yanımızda kimler var, elimizi kimler tutuyor, bize yüreğini kimler açıyor sadece ona bakıyoruz. Suriye'de sıkıntımız mı var, gidip kaynağında kendimiz çözeceğiz. Irak'ta sıkıntımız mı var, meseleye bizatihi el atıp hal yoluna sokacağız. Terör örgütleri yola gelmiyor mu balyoz gibi tepelerine bineceğiz. Avrupa Birliği bize verdiği sözleri tutmuyor mu kendi işimize bakacağız. Şu ya da bu devlet hassasiyetlerimizi dikkate almıyor mu biz de onları kale almayacağız. Ekonomide bizi zayıflatmaya mı çalışıyorlar, hemen yeni pazarlara açılacak, yeni tedbirler geliştireceğiz. Siyasi ve sosyal alanda provokatif saldırılara mı uğruyoruz, kararlı bir şekilde hepsinin de üzerine milletçe gideceğiz. Çünkü artık eski Türkiye yok. En son 15 Temmuz saldırısıyla gördük ki ne yaparsak yapalım, bize çelme takan, taş atan, yumruk vuran eksik olmayacak. Her zaman bunlar olacak, bunu bileceğiz. Öyleyse bu mücadeleyi pısırık bir şekilde sağa sola yalpalayarak değil, hedeflerimize kilitlenip yürüyerek vereceğiz. Kazanacaksak adam gibi kazanacağız, öleceksek adam gibi öleceğiz. Artık bunun ortası kalmadı."

Törenden notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve törene katılan bakan ve milletvekilleriyle YHT Garı'nın açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan'a, üzerinde hat olan tablo hediye edildi.

Tren garında incelemelerde bulunan Recep Tayyip Erdoğan, hareket diskiyle ilk seferi de başlattı.

Törene, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Tuğrul Türkeş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile bazı milletvekilleri de katıldı.

(Bitti)

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER