ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2014 Pazar 14:39

Dostluk ve Barış Rallisi başladı

Dostluk ve Barış Rallisi başladı

"9. Dostluk ve Barış Rallisi"nin Çorum etabı başladı.Almanya, ABD, Türkiye, Japonya, İtalya, İsviçre ve Bosna Hersek'in de aralarında olduğu 20 ülkeden 20 yaş ve üzeri 280 araç ile 600 rallicinin katılımıyla gerçekleştirilen klasik otomobil yarışının Çorum ayağı, fuar alanında düzenlenen törenle başladı.

Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği, İstanbul Valiliği, Fatih ve Sancaktepe belediyelerince desteklenen yarışın başlangıç etkinliği, renkli görüntülere sahne oldu. Gece saatlerinde kente gelen ve fuar alanı ile kültür parkta konaklayan ralliciler, Vali Sabri Başköy ile Dünya Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye Başkanı Nadir Serin tarafından verilen startın ardından yola çıktı.

Kent merkezinde araçlarıyla gezinti yapan yarışmacılar, leblebi satın alarak, çeşitli dükkanlardan alışveriş yaptı. Gezdikleri yerlerin fotoğraflarını da çeken yarışmacılara, vatandaşlar da ilgi gösterdi.

Vali Sabri Başköy, eşi Fatma Başköy ile Dünya Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye Başkanı Nadir Serin'in aracına binerek tur attı.

"Ana hedef, dostluk ve barış mesajının geçilen ülkelerdeki insanlara iletilmesidir"

Vali Başköy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Almanya'dan başlayan yarışmanın, 14 ülke geçildikten sonra Ürdün'de sona ereceğini söyledi.

Yarışmaya 280 araç ve 600'ya yakın kişinin katıldığını dile getiren Başköy, "Ciddi bir organizasyon. Ana hedef, dostluk ve barış mesajının geçilen ülkelerdeki insanlara iletilmesidir. Çorum da ana güzergahlardan birisidir. Misafirlerimizi geçtiğimiz yıl Hattuşa'da ağırlamıştık, bu yıl da merkeze organizasyon düzenledik. Çok güzel bir organizasyon oldu. Bizi ilgilendiren yönü, Çorum'un tanıtımına katkı yapıyor olmasıdır" ifadelerini kullandı.

"Yarışmacılar, Türkiye'deki misafirperverlikten çok memnunlar"

Nadir Serin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9'uncusu düzenlenen organizasyon kapsamında 10 gündür yollarda olduklarını söyledi.

Almanya'dan 3 Mayıs'ta yola çıktıklarını ifade eden Serin, şöyle konuştu:

"Türkiye için çok önemli bir organizasyon. Yarışmacılar, Türkiye'deki misafirperverlikten çok memnunlar. Çorum Valiliğinin çok güzel bir desteği oldu. Çorum, 600 gönüllü elçi kazanmış olacak. Yarış, Ürdün'de sona erecek. Araçlar da Ürdün'de Kraliyet Yardım Vakfı'na bağışlanacak. Daha sonra Suriyeli mültecilere ve diğer yardıma muhtaçlara bu yardım paylaştırılacak."

Yarışın maliyeti 5 bin avro

Organizasyona katılan Türk yarışmacı Ahmet Yeşildağ da 42 yıldır Almanya'da yaşadığını belirterek, 2 yıldır yarışmaya katıldığını ifade etti.

Uşaklı olduğunu ve uzun bir süredir Berlin'de yaşadığını belirten Yeşildağ, "Ralliye ikinci katılışım. Yarışlar şu ana kadar çok güzel geçti. Halkımızın yakınlığı çok güzel. Türkiye'de hiç zorluk çekmedik. Türkiye'den sonra uçaklarla İsrail'e geçeceğiz. Yarışların sona ereceği Ürdün'de, kral araçları satın alacak" diye konuştu.

Yarışmanın tüm masraflarını kendilerinin karşıladığını vurgulayan Yeşildağ, "Araçlar kendimizin. Yakıtını kendi cebimizden alıyoruz, otel paralarını kendimiz ödüyoruz. Geçtiğimiz güzergahlardaki çocuklara hediyeler vererek yola devam ediyoruz. Aracımı 900 avroya satın aldım. Otel ve yakıt parasını da katarsanız yarışın maliyeti 5 bin avroyu buluyor" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER