ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ağustos 2014 Cuma 15:56

Dört polise daha tutuklama

Dört polise daha tutuklama

Emniyette “yasa dışı dinleme” iddialarına ilişkin operasyonun ikinci dalgasında 13 polisten dördü tutuklandı.


Emniyette “yasa dışı dinleme” iddialarına ilişkin operasyonun ikinci dalgasında gözaltında alındıktan sonra dün akşam saatlerinde tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 13 şüpheli polisten dördü tutuklandı, 9 kişi ise serbest bırakıldı.

"Yasa dışı dinleme" iddialarına yönelik soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Okan Özsoy tarafından tutuklanmaları istemiyle İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen 13 şüpheliye ilişkin karar açıklandı.

Şüphelilerin sorgu işlemini saat 06.00'da tamamlayan İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, Metin Güneş, Ubeydullah Çelik, Abdulkerim Anaçoğlu ve Serkan Durmaz'ın "Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek" suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Hakimlik, bu şüphelilerin tutuklanmasına İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği'nin raporunu gerekçe gösterdi.

Şüphelilerden Osman Kılıç, Seçkin Tesadif, Süleyman Bağlan, Şerif Yiğit, Akif Yılmaztürk, Emre Durak, Erhan Sazil, Hüseyin Duş ve İhsan Şirin'in serbet bırakan hakimlik, bu kişiler hakkında da "yurt dışına çıkış" yasağı koydu.

TUTUKLANANLARIN SAYISI 8 OLDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen yasa dışı telefon dinlemelerine yönelik İstanbul, Ankara, Van, Mardin, Hakkari, Batman, Diyarbakır, Şırnak, Bitlis, Bingöl, Iğdır, Ağrı, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'ta düzenlenen operasyonlarda 33 emniyet mensubu gözaltına alınmıştı.

Polislerden biri, çocuğunun vefatı nedeniyle gözaltına alındığı Tokat'ta savcılığın talimatı üzerine, bir kişi de dün emniyetten serbest bırakılmıştı.

Şüphelilerden önceki gün Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne çıkarılan 11 kişiden 1'i savcılık işleminin ardından serbest kalmış, mahkemeye sevk edilen 10 şüpheliden 4'ü ise nöbetçi hakimlikçe tutuklanmıştı.

Soruşturma kapsamında dün adliyeye getirilen 20 şüpheliden 7'si savcılık tarafından serbest bırakılmış, 13'ü de tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe çıkarılmıştı.

31 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin "yasa dışı dinleme" soruşturması kapsamında 8 kişi 25 Temmuz'da, eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 12 şüpheli de 26 Temmuz'da tutuklanmıştı.

"Casusluk" soruşturmasında ise İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen 49 kişiden, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 11'i, 30 Temmuz'da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER