ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 12:49

Donuktaş Tapınağı'ndan 'tambur parçası' çalındı

Donuktaş Tapınağından tambur parçası çalındı


Mersin'in Tarsus ilçesinde, antik döneme ait Donuktaş Tapınağı’ndan bir adet sütun tambur parçası ile 1 adet sütun kaidesi çalındı.

Mersin İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Bahaettin Kabahasanoğlu’nun imzasıyla yapılan açıklamada, tarihi mekandan kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çalınan eserlerin bulunabilmesi için çalışma başlatıldığı bildirildi. Roma dönemine ait bir tapınak olduğu sanılan Donuktaş Tapınağı’ndan çalınan tarihi eser parçalarının fotoğrafları Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasının “çalınan eserler” bölümüne eklendi.

Çalınan tambur parçası ile ilgili olarak internet sayfasında; “Donuktaş Tapınağı'na ait yivli sütun tamburunun kırılmış bir parçasıdır. Mermerden tambur parçasının iki yarım yivi mevcuttur” tanımı yapılırken, sütun kaide için ise “Donuktaş Tapınağı'na ait üçgen biçiminde kırılmış bir torus ve yarım trochilos bölümleri mevcut, üzerinde haç motifi bulunan mermer sütun kaidesi parçasıdır” ifadeleri yer aldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER