ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 12:12

Dondurucu soğuklar en çok onları vurdu


Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Diyarbakır'ın Bismil ilçesi yakınlarında çadır kuran 60 Suriyeli aile dondurucu soğuklar karşısında yaşam mücadelesi veriyor.
İç savaşın sürdüğü Suriye'nin özellikle Halep kentinden kaçarak güvenli gördükleri Türkiye'ye sığınan 60 Suriyeli aile, Bismil-Batman karayolunun 10. kilometresindeki Karaköprü mevkisinde boş arazide kurdukları derme çatma çadırlarda ayakta kalmaya çalışıyor.
Hava sıcaklığının gece saatlerinde sıfırın altında 20, gündüz ise sıfırın altında 11'e kadar düştüğü Diyarbakır'da derme çatma çadırlarda hayatta kalmaya çalışan Suriyeli sığınmacılar zor günler geçiriyor.
Bir süre önce ilçeye gelen ve burada Kaymakamlık tarafından bir spor salonuna yerleştirilen Suriyeli aileler, aralarında yaşadıkları sorunlar nedeniyle salondan ayrılıp, Karaköprü mevkisinde kurdukları çadırlarda yaşamaya başladı. Ancak geçen haftadan buyana etkisini gösteren olumsuz kış koşulları karşısında zor günler geçiren 60 Suriyeli aileye, ilçe halkı gıda, giyim ve yakacak desteğinde bulunuyor.
Son olarak ilçede hayırsever vatandaşlar tarafından temin edilen odunlar çadırlarda yaşayan Suriyelilere dağıtıldı. Aralarında yalın ayak ve çıplak çocukların da bulunduğu Suriyeliler kendilerine verilen odunları barındıkları çadırlara taşıdı. Bazı aileler ise dağıtımdan geriye kalan odun kırıntılarını topladı.
Suriyelilere yakacak odun getiren Şeyhmus Ayaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli ailelerin zor şartlarda yaşadığını belirterek, "Burada yaşanan drama yürek dayanmıyor. Biz de ilçede mahalleliler olarak topladığımız yardımları bu ailelere ulaştırıyoruz. Biz evimizde ısınamazken bu çocuklar çadırlarda çıplak yaşıyor" dedi.
Suriye'nin Halep kentinden ailesiyle kaçmak zorunda kalan Salih Mehmet de hayırsever vatandaşların yardımlarıyla yaşamlarını sürdürdüklerini anlatarak, "Bizi zorlayan bu dondurucu soğuk havalar. Spor salonuna yerleştirilmek istendik. Ancak orada herkes içiçe yaşamak zorundaydı. Bu durum sorunların yaşanmasına neden oldu. Biz de salondan ayrıldık. Türkiye'de hayırseverler vatandaşların yardımıyla geçiniyoruz" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER