ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 11:36

Donanımlı araçlara kış lastiği uyarısı

Donanımlı araçlara kış lastiği uyarısı


Kilitlenmeyen fren sistemi (Antilock Brake System-ABS) ve ivme kayması kontrolü (Acceleration Slip Regulation-ASR) donanımı bulunan araçlarla dört çeker özellikli araçlara da sürüş güvenliği için kış lastiği takılması öneriliyor.
     Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Hakan Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz lastiklerinin hava sıcaklığı 7 derecenin altında düştüğünde sertleştiğini ve yola tutunmasının azaldığını belirterek, kış lastiklerinin ise soğuk havaya rağmen yumuşaklık özelliğini koruduğunu vurguladı.
     Bazı araçların, sahip olduğu donanım sayesinde yüksek performanslı sürüş güvenliği sağladığına dikkati çeken Özcan, bu durumun, ''kış lastiği gerektirmeyeceği'' anlamına gelmemesi gerektiğini kaydetti.
     Fren ve dönüş sırasında sürüş güvenliği sağlayan donanımlı araçlarla dört çeker araçlara da kış lastiği takılmasını öneren Özcan, şunları söyledi:
     ''Bazı araçlarda ABS ve ASR özelliği bulunuyor. Kilitlemeyen fren sistemi ABS ve ivme kayması kontrolü ASR özelliği, lastiklerin yüksek yol tutuşu sağladığı sürece sürüş güvenliğini artırır. Araçların kısa sürede yüksek hıza ulaşmasını sağlayan dört çeker özellikte ise ani duruşlarda lastiklerin iyi bir yol tutuşa sahip olması gerekir. Bu da ancak kış lastiğiyle mümkündür. Araçların sahip olduğu teknik donanımlardan maksimum yararlanmak için kış lastiği takılmalı.''
    
     -Yeni kış lastiğinin yola alıştırılması-
    
     Kış lastiği üretilirken kalıptan kolay ayrılabilmesi için özel yağ kullanıldığını, lastiğin tutunma sağlayabilmesi için bu yağın temizlenmesi gerektiğini belirten Özcan, ''Yeni kış lastiği takıldıktan sonra kuru yolda belirli bir mesafe gidilmeli. Lastik üretilirken kalıptan kolay ayrılmasını sağlayan yağ, bu sayede yüzeyden arındırılmış olur. Bu işlem yapılmadan yeni kar lastiği takılı araç, karlı zeminde sürülmemeli'' diye konuştu.
     Kış ve yaz lastiklerinde hava basınçlarının standartları taşımasına özen gösterilmesini tavsiye eden Özcan, düşük basınçta lastiğin yola tutunmasının azaldığını belirtti.
     Özcan, kış lastiklerinin 15-20 derecede karanlık, kuru ve serin ortamda, poşet içinde depolanması gerektiğini de kaydetti.
    
     -Dört mevsim lastik-
    
     Mevsim koşullarına uygun lastik seçiminin sürüş güvenliğini artırdığına işaret eden Özcan, ''Piyasada satılan dört mevsim lastikler, farklı mevsim koşullarında güvenli performans sağlamaz. Yaz veya kış lastiği özelliği taşımadığı için tam verim alınamaz. Dört mevsim lastik, kışın da yazın da ideal sürüş performansı sağlamaz'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER