ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 21:21

Domuz gribi artık tehlike oluşturmuyor


Sağlık Bakanlığı, geçmişte kıtalararası salgına yol açan domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün hem dünya hem de Türkiye için artık tehlike oluşturmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Son zamanlarda ulusal ve yerel basında ‘domuz gribi’ haberlerinin yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Bilindiği üzere Pandemik İnfluenza A H1N1 virüsü 2009 yılında tespit edilmiş ve o dönemde domuzlarda görülen grip virüsünden de genetik materyal aldığı için ‘domuz gribi’ olarak adlandırılmıştır. 2009 yılında ilk kez ortaya çıktığı ve insanların bu virüse karşı bağışıklığı olmadığından çok sayıda kişiyi etkilemiş ve pandemiye (kıtalararası salgına) yol açmıştır. 2009 yılından günümüze kadar geçen sürede dünya genelinde pek çok insan bu virüsle karşılaşıp bağışıklık geliştirdiğinden 2009 yılındaki salgın riski artık söz konusu değildir. Pandemik grip, 2011 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü tarafından mevsimsel grip olarak değerlendirilmektedir.” denildi.

"HABER YAPILIRKEN PANİĞE SEVK EDECEK ÜSLUPTAN KAÇINILMASI ÖNEMİ TAŞIYOR"

H1N1 grip virüsünün, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de görülmeye devam ettiğine dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizde son birkaç aydır H1N1, H3N2 ve İnfluenza B tipinde mevsimsel grip virüsleri görülmektedir. Ancak yukarıda da açıklandığı üzere bu grip virüsleri hem dünya hem de ülkemiz için artık tehlike oluşturmamakta, görülen vakalar da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Dolayısıyla haber yapılırken konunun bu mecrada algılanarak kamuoyunu paniğe sevk edecek bir üsluptan kaçınılması özellikle önem taşımaktadır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER