ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Şubat 2014 Cuma 19:14

Dombıra MESAM'da kayıtlı

Dombıra MESAMda kayıtlı

AK Parti'nin yeni seçim şarkısı Dombıra meydanlarda kullanılamadan davalık oldu.


Şarkının sahibi Arslanbek Sultanbekov, AK Parti’nin şarkıyı kullanmasını istemediğini, eserin Türk milletine ait olduğunu söyleyerek tartışmaları bitirdi. Bu konuda da yasal işlemleri başlatacaklarını açıkladı. Dombıra’ya ‘Recep Tayyip Erdoğan’ diye söz yazıp yeniden düzenleyen Uğur Işılak ise şarkının anonim olduğunu düşündüklerini söyledi.

Uğur Işılak, dün televizyon kanallarında yaptığı açıklamalarda araştırma yaptıklarını ve Dombıra’yı anonim eser diye düzenlediklerini dile getirdi. Ancak, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM)’ın internet sitesinde arama yaptırıldığında bile eserin sahibinin Arslanbek Sultanbekov olarak kayıtlı olduğu görülüyor.

DOMBIRA, MESAM'A KAYITLI ESERLER ARASINDA

MESAM üyesi olan Aslanbek Sultanbekov’un Dombıra şarkısı da 0789429 kayıt numarasıyla MESAM’da kayıtlı. Yani eserin izinsiz veya bedel ödenmeden alınıp kullanılmaması gerekiyor.

MÜZİK ESERLERİNDE TELİF HAKKI NASIL SORGULANIR?

Aslında şarkının telif hakkı sorgulaması çok basit. Müzik eseri sahiplerinin haklarını korumak için kurulan MESAM’ın internet sitesinden şarkı adı ile yapılan aramada telif hakkı olup olmadığı öğrenilebiliyor.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER