ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 14:31

Domates 10 kuruşa düştü

Domates 10 kuruşa düştü

Domates fiyatlarının dibe vurmasından dolayı kışlık domates üretiminin yapıldığı yerlerde domates sezonu 1 ay erken kapandı.


Havaların ısınması ve güzlük dikilen domateslerin erken çıkması ve domates fiyatlarının dibe vurmasından dolayı kışlık domates üretiminin yapıldığı yerlerde domates sezonu 1 ay erken kapandı. Antalya’nın Kaş ilçesinin Yeşilköy, Ova, Kınık, Çavdır ve Çayköy mahalleleri ve Muğla’nın Seydikemer ilçesinin Karadere, Kumluova ve Karaköy mahallelerinde domates fiyatlarının 10 kuruşa düşmesi ile birlikte sebze fidanları orakla kesildi.

Kaş’ın Ova mahallesinde 20 yıldır domates üretimi yapan Zühtü Karabıyık, normal şartlarda sezonun haziran ayının sonuna kadar devam ettiğini, bu yıl bir ay erken bittiğini belirtip, “Bu sezon ilaç ve gübre fiyatlarının artmasına rağmen domates fiyatları geçen yılın gerisinde kaldı. Üstelik bu yıl şimdiye kadar olmayan bir olay oldu. Nisan ayında son 20 yıldır fiyatlar artarken bu yıl nisan ayında fiyatlar tam aksine geriledi. Bu yıl geçmiş yıla göre domates üretiminden dönüm başına yüzde 30-40 oranlarında kazancımız azaldı." dedi.

Ziraat Mühendisi Ramazan Ürek de Antalya’nın Kaş ilçesinin Yeşilköy, Ova, Kınık, Çavdır ve Çayköy mahalleleri ve Muğla’nın Seydikemer ilçesinin Karadere, Kumluova ve Karaköy mahallelerinde yaklaşık 36 bin dönüm kapalı alanda sebze üretimi yapıldığını vurgulayıp, "Bu bölgenin domatesinin gerçekten rekoltesi ve lezzeti çok güzel. Bunun sebebi ise bu bölgenin sebze üretiminde hormon değil arı kullanılmasından kaynaklanıyor. İlaç, gübre ve fide fiyatlarının artması ve sebze fiyatlarının gerilemesi tarım sektörünün ve çiftçinin geleceğini olumsuz etkilediği gayet aşikardır. Bu konuda gerekli önlemler alınmadığı her yıl tarım sektörü bitmeye doğru bir adım yaklaşmaktadır." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER