ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 15:13

Dolandırılmaktan son anda kurtuldu


Telefon dolandırıcılarının tuzağına düşen 76 yaşındaki şahıs, vatandaşların ve polisin dikkati sayesinde 20 bin TL’sini kaptırmaktan son anda kurtuldu. Aydın'da meydana gelen olayda, durumundan şüphelenilen vatandaşı uyaran vatandaşlar, dolandırılmasını önlediler.

Edinilen bilgiye göre, Aydın il merkezinde yaşayan Haydar Keskin isimli 76 yaşındaki emekli şahısı arayarak kendisini polis olarak tanıtan telefon dolandırıcısı, Keskin’in hesabından terör örgütünün Diyarbakır’daki hesabına para aktarıldığının tespit edildiğini söyledi. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını ifade eden şahıs, cumhuriyet savcısının Keskin ile görüşmek istediğini belirterek, telefonu başka bir kişiye verdi. Kendisini cumhuriyet savcısı olarak tanıtan şüpheli, Haydar Keskin’den kimlik ve hesap bilgilerini istedi. Keskin’e, bankada kaç parası olduğunu soran şüpheli, 42 bin TL parası olduğunu öğrendiği Keskin’den soruşturmanın kapatılması için bankadan 20 bin TL çekerek kendilerine vermesini istedi. Parayı çekmek için Aydın Devlet Hastanesi bahçesindeki bankamatiklere gelen Keskin, telefonla sürekli görüştüğü şüphelileri oyalamaya çalıştı. Kuyruk olduğunu bahane ederek işlemi geciktiren Keskin’in konuşmalarından dolandırılmak üzere olduğunu fark eden vatandaşlar, durumu polise ihbar etti. Durumu fark eden şüpheliler, amaçlarına ulaşmayınca telefonu yaşlı adamın suratına kapattı. Kısa sürede olay yerine ulaşan polis ekipleri, Keskin’in dolandırıcılar tarafından ele geçirilen hesap bilgilerinden para aktarılıp aktarılmadığının tespiti için yaşlı adamla birlikte bankaya müracaat etti.

Para çekmeye geldiği bankaya ait bankamatik kartı olmadığını ve bu yüzden hesap bilgileriyle para çekmeye çalıştığını ifade eden Haydar Keskin, “Beni bir polis aradı. Sonra bir savcıya, daha sonra da başka bir savcıya bağladı. Bankada paran var mı diye sorunca, ‘Var’ dedim. ‘Senin namına Diyarbakır’a para göndermişler. Nüfus cüzdanı bilgilerinden bankalardan para çekmişler. Aman kimseyle paylaşma. Seni savcıya bağlıyorum. Git bankadan 20 bin TL çek’ dedi. Bankamatiklerin yanına geldim. Sırada insan var diye oyaladım. En son ‘Şu numaralara basarak, parayı çek’ dedi. İş çok uzayınca en son onlar vazgeçti” dedi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER