ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 13:48

Dolandırıcılık davasında sanıklara ceza yağdı


Konya'da sahte kimlik ve belgelerle şirket kurup, bankalardan aldığı çeklerle dolandırıcılık yaptığı iddia edilen suç örgütü üyesi sanıklara ceza yağdı. Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 11’i tutuklu 98 sanıktan çetenin lideri olduğu ileri sürülen Mert A.A.ile yardımcısı Lokman K.’ya bin 530’ar yıl hapis cezası verildi. 57 sanık ise 10 aydan 915 yıla kadar varan değişik hapis cezalarına çarpıldı.

Konya'da 2008 yılında sahte kimlik ve belgelerle şirket kurup, bankalardan aldığı çeklerle dolandırıcılık yaptığı belirlenen suç örgütüne yönelik, ‘Kapan’ adlı operasyon düzenledi. Baskınlarda şirketleri kurduğu tespit edilen örgüt üyesi Nazım A.’yı yakaladı. Piyasayı 150 milyon lira dolandırdıkları ifade edilen örgütün diğer elemanlarının takibe alan güvenlik ekipleri, sanal taktik uyguladı. Mert A. A.'nın messenger adresine ulaşan polis, MSN’de kendisini kadın gibi göstererek ‘İzmir güzeli’ rumuzuyla ‘chat’ yaptı. İddiaya göre, Mert A.A. kadın sandığı ekiplere, webcam’ den tabancalarını teşhir etti. Dolandırıcılığa adı karışan Mert A.A., Lokman K. ile toplam 98 sanık hakkında açılan davada 5 yıl sonra karar çıktı.

Çok sayıda banka, kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların da bulunduğu 390 müştekisi ve 90 ayrı suç konusunun yer aldığı davanın duruşmasında sanık Mert A.A. iftiraya kurban gittiğini hakkında dolandırıcılık yaptığına dair herhangi bir delil bulunmadığını iddia etti. Sahte belgelerle şirketleri kurmakla suçlanan Nazım A.’da iddiaları ret etti. Mahkeme heyeti, “suç örgütü kurma, üye olma, nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik” suçlamasıyla Mert A.A. ile Lokman K.’yı bin 530’ar yıl hapis cezasına mahkûm etti. 57 sanığa ise 10 aydan 915 yıl arasında değişen hapis cezaları verilirken, 39 kişi ise beraat etti. 4 kişinin tahliyesine karar verilirken, Lokman K. ile 3 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER