ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 14:40

Dokuz Eylül Üniversitesi 31. defa kapılarını açtı


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) yeni akademik yılı açılış töreni, Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün evsahipliğinde Sabancı Kültür Sarayı’nda düzenlendi. Burada konuşan Füzün, öğrenci sayısı bakımından İzmir’in en büyük üniversitesi olduklarını belirterek, “Bilgi üretmek ve mükemmel eğitim için adeta seferber olduk.” dedi.

Rektör Füzün, bilim ve teknoloji üretmeden yarınları yakalayıp inşa edebilmenin mümkün olmayacağının bilincinde olduklarını vurgulayarak, “Bünyemizde 13 fakülte, 10 enstitü, bir konservatuvar, dört yüksekokul, altı meslek yüksekokulu, 49 araştırma ve uygulama merkezi bulunuyor. Üniversitelerin iki temel görevi olan bilgi üretmek ve mükemmel eğitim için adeta seferber olduk ancak gelinen nokta itibariyle bilgi üretme açısından istenen düzeyde olamadığımızı itiraf etmek zorundayım. Bunun için yeni düzenlemelere ihtiyacımız var. Akademik yükselme kriterlerindeki çıtanın, üniversitemiz için biraz daha yükseğe çıkarılması bunlardan biridir. Bundan sonra akademik yükselmelerin Dokuz Eylül’de daha zor olacağını şimdiden ilan ediyorum. Ülkemizde yayın sayısı artarken yayın başına yapılan atıf sayısında istenen artış olamamıştır. Bizim amacımız, DEÜ olarak yayın sayısını ve kalitesini birlikte arttırmaktır.” şeklinde konuştu. Türkiye'de 2000 yılında ar-ge harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki payı yüzde 0.48 iken 2011’de iki kat artarak yüzde 0,86’ya ulaştığını kaydeden Prof. Dr. Füzün, “Bu tip adımlar sayesinde Türkiye Patent Enstitüsü’ne 2003 yılında toplam başvuru sayısı bin 152 iken 2011 yılında 10 bin 242 olmuştur. Bu kapsamda üniversitemiz ar-ge merkezimiz içinde ayrılmış yaklaşık 100 milyon liralık bir yatırımın tamamlanması aşamasına yaklaşmış bulunuyoruz. İleri Biyomedikal Ar-Ge Merkezimiz, az da olsa çalışmalarına başladı. Önümüzdeki yıl bu üniteyi, Biyotıp ve Genom Araştırmaları Enstitüsü’ne dönüştürmüş olarak ülkemiz ve dünya biliminin hizmetine tam kapasiteyle sunmak istiyoruz. Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni kurduk. Tınaztepe ve Balçova’daki sağlık yerleşkelerinde araştırma ekiplerimiz çalışmalarına başladılar. Ar-ge faaliyetlerinin, bulunduğu çevreye önemli bir heyecan ve dinamizm kazandıracağını hissetmek şimdiden göğsümüzü kabartıyor.” dedi.

Öğrenciler adına Hukuk Fakültesi'nden Çağla Tokkuzun'un konuştuğu tören, DEÜ Devlet Konservatuvar Orkestrası konserinin ardından kendi puan türünde ve en yüksek puanla üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere, ayrıca üniversitenin eğitim birimlerini geçen yıl birincilikle bitiren mezunlara hediye takdim edilmesiyle sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER