ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 00:33

Dokunulmazlıklarda flaş karar!

Dokunulmazlıklarda flaş karar!

AK Parti kapalı grup toplantısında BDP'lilerin dokunulmazlıklarıyla ilgili gündem maddesi konuşuldu. Toplantıdan sürpriz bir karar çıktı!


BDP'lilere fezleke konusu bu kez de kapalı kapılar ardında, AK Parti kapalı grup toplantısında tartışıldı. "BDP'ye özel işlem yok" denildi, Başbakan, "ilkelerle hareket edeceğiz" dedi. AK Parti toplantısında, "sadece BDP'liler değil, tüm yüz kızartıcı suçlar Genel Kurul'a gitsin" kararı çıktı.

SADECE BDP DEĞİL, TÜM YÜZ KIZARTICI SUÇLARDA DOKUNULMAZLIK KALKACAK!

Milletvekillerine göre samimi toplantı oldu. Herkes eteğindeki taşi döktü. Sadece bölge milletvekilleri değil farklı görüşlerden 20'ye yakın milletvekili konuştu. Dokunulmazlıkların AK Parti' yi olumsuz etkileyeceği savunuldu. Oy kaybettireceği belirtildi. Sonunda da Başbakan bir kez daha mesajlarını verdı kapalı toplantıda, "ilkeler üzerinden hareket edeceğiz" dedi. Oy kaybettirir iddialarına da "daha çok çalışalım o zaman" değerlendirmesini yaptı.

CNN TÜRK'ün haberine göre toplantıda öne çıkan görüş "dokunulmazlık dosyaları ele alınsın ama BDP'ye özel işlem yapılmasın" yönünde oldu. Meclis'teki 900'e yakın fezleke için kapsamlı çalışma yapılacak. Karma komisyon bünyesinde hazırlık komisyonları kurulacak. Siyasi söylem içeren örneğin gece propaganda yapmak ya da "Sayın Öcalan" demekle ilgili dosyalar elenecek. AK Parti kurmaylarının verdiği bilgilere göre, Genel Kurul'a indirilecek fezlekeler arasında yüzkızartıcı suçlar, yolsuzluk dosyaları olacak.

Terörü teşvik, silahlanma çağrısı, kamu görevlilerine saldırı , cinsel taciz dosyalarında da yargının önü açılacak. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin fezkekesinin de gündemme taşınması bekleniyor. Bu süreçte istişare devam edecek.

Hazırlık komisyonunda dosyalar tek tek incelenecek. Belirlenen ilkeler üzerinden de adımlar atılacak. Hazırlık komisyonu kurulması sonrasında iki aya yakın bir süre çalışma yapılacak. İlgili milletvekilleri tek tek dinlenecek. Ardından karma komisyon toplanacak görüş oluşturacak. O kanaatler de Genel Kurul'da milletvekillerininin oylarına sunulacak. Nihai karar verilecek.

"SADECE BDP'Yİ KAPSAMAYACAK"

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gündemdeki dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda taslağın sadece BDP’li milletvekillerini kapsamayabileceğini belirtti.

Ergin, bu haliyle milletvekili dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda Avrupa Birliği’nden tenkit gelmeyeceği görüşünde.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere akşam saatlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’e gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, BDP’li milletvekillerin dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik taslağın Meclis’ten geçmesi halinde Avrupalı yetkililerden tepki gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine Bakan Ergin ‘‘Sözkonusu düzenleme sadece BDP’li milletvekillerini kapsamayacak şekilde olacak. Bu haliyle Avrupa Birliği’nden bu yönde herhangi bir tenkit geleceğini düşünmüyorum.’’ şeklinde konuştu.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen çocukların cinsel istismarına karşı mücadeleyi amaçlayan Küresel İttifak toplantısına katılmak üzere Brüksel’e gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yarın öğleden önce Avrupa Parlamentosu’nda bir dizi temas gerçekleştirdikten sonra Avrupa Komisyonu’nda Küresel İttifak toplantısına katılacak. Ergin, perşembe günü ise Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle ile görüştükten sonra AB Daimi Temsilcilik binasında Brüksel’de mukim Türk gazetecilerle bir araya gelecek.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER