ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:33

Dokuma merkezi Buldan’da festival heyecanı

Dokuma merkezi Buldanda festival heyecanı


Osmanlı padişahlarından Yıldırım Beyazıd'ın kızına gelinlik, padişah Genç Osman'a gömlek dokumasıyla ünlü Denizli'nin Buldan ilçesinde 13. Uluslararası Dokuma, Kültür ve El Sanatları Festivali başladı. Festivalin açılış törenine Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli milletvekilleri Nihat Zeybekci, Mehmet Yüksel, Bilal Uçar, Tugay Komutanı Tuğgeneral Memduh Hakbilen, Buldan Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Fahri Şevik daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenkin konulmasıyla başlayan festivalde, halk oyunları gösterileri sunuldu. Kortej yürüyüşünün ardından yapılan açılış töreninde konuşan Vali Demir Buldan'ın Denizli'nin en önemli tekstil ve dokuma merkezi olduğunu belirterek, "Buldan bizim için marka bir şehir. Buldan’ın sahip olduğu özelliklere birçok yerleşim yeri sahip değil. Sadece Denizlimizde değil ülkenin bir çok yeri için bu geçerli. Burada olmak gerçekten mutluluk verici. Sadece Buldan’dan değil civardaki ilçelerden, illerden insanların bu gün buraya gelmesi çok mutluluk verici. Buldan’ı çok daha güzel günler bekliyor.” dedi.

Konuşmaların ardından Ali Tunaboylu Kız Meslek Lisesi Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencileri Buldan dokumalarından hazırladıkları giysileri düzenledikleri defile ile katılımcıların beğenisine sundu. Katılımcılar tarafından oldukça beğenilen ve alkış alan defilenin ardından törene katılanlar kortej yürüyüşüne katılarak açılan standları gezdiler ve ürünler hakkında bilgi aldı. Buldan'ın her yönüyle tanıtıldığı festivalde ilçeye bağlı köyler de stant açarken, Vali Demir ve beraberindeki heyet, esnafla bir araya geldi. Vali Demir, köylerin stantlarının ardından okulların açtığı sergileri ve son olarak da Tekstil ve El Sanatları Sergisi'ni gezdi.

Pazar gününe kadar devam edecek festivalde Murat Başaran ve Yılmaz Morgül’de konser verecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER