ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 21:11

Doktorlar Somali'de sağlık hizmeti verdi

Doktorlar Somalide sağlık hizmeti verdi


Balıkesir Sağlık Gönüllüleri Derneği (BALSADER) üyesi 3 doktor, Somali'nin başkenti Mogadişu'da 15 gün boyunca gönüllü olarak sağlık hizmeti verdi.

Kimse Yok Mu Derneği, TİKA ve Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) ile yapılan işbirliği çerçevesinde 14 Şubat tarihinde 'Somali'ye Sağlık Yardımı Projesi' kapsamında bu ülkeye giden gönüllü doktorlar görevlerini tamamlayarak Balıkesir'e döndü. 1 Mart'ta Türkiye'ye dönen KBB Uzmanı Op.Dr. Hüseyin Bali, Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şaban Uğurlu ve Anestezi Uzmanı Kasım Gürel'den oluşan sağlık ekibi 15 gün boyunca Somali'de ücretsiz olarak sağlık hizmeti verdi.

BALSADER Başkanı Dr. Fatih Erden, dernek üyesi 3 doktorun Mogadişu'daki Benadir Hastanesi, Sağlık Bakanlığı'na ait Sahra Hastanesi ve Yeryüzü Doktorları Hastanesi'nde ihtiyaç duyulan noktalarda hizmet verdiklerini söyledi. Gönüllü doktorların Somali'de bulundukları süre zarfında çeşitli ameliyatlar da gerçekleştirdiğini aktaran Erden, "Balıkesir'den Somali'ye giden 3 arkadaşımıza Afyonkarahisar'dan gelen diğer üç doktor arkadaşımız da eşlik etti. Afyon'dan giden diş tabibi, genel cerrahi ve dahiliye uzmanı arkadaşlarımız Somali'ye hep birlikte gidip döndüler. Orada hastalara ücretsiz olarak sağlık hizmeti verdiler." dedi.

"SOMALİLİ SAĞLIK PERSONELİ TÜRKİYE'DE EĞİTİM GÖRDÜ"

Somali'de yapımı devam eden Deva Eğitim Araştırma Hastanesi hakkında da bilgi veren BALSADER Başkanı Erden, "Deva Türkiye-Somali Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin inşaatı bütün hızıyla devam ediyor. Hastane inşaatının mayıs ayında bitirilmesi planlanıyor. Üç bin metrekare kapalı alana sahip olan prefabrik hastane 60 yatak kapasiteli olacak. Tam teşekküllü hastanede ilk etapta sekiz branşta uzman doktor ve MR cihazlarına kadar her türlü tıbbi cihaz bulunacak. Ayrıca hastanede iki adet ameliyathane de yer alacak. Hastanede görev yapacak olan 25 Somalili personel 5 ay boyunca Türkiye'de eğitim aldı. Ayrıca ülkemizden de hastaneye kalıcı olarak 8 personelin gitmesi planlanıyor." diye konuştu.

Uzm. Dr. Hüseyin Bali ise “Somali'de kısa süre kalmamıza rağmen gördüğümüz manzara karşısında çok etkilendik. Öyle ki birkaç liralık tıbbi malzemelerin olmaması nedeniyle hayatlar kaybediliyor. Bu insanlık açısından çok üzücü bir durum. Bir an önce bu konuda çalışılması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

BALSADER Koordinatörü Mehmet Uçak, "Tıp Bayramı" etkinliği çerçevesinde 29 Mart Cuma akşamı Yücel Et Restoran'da Balıkesir'deki sağlık çalışanlarına yönelik bir program düzenleyecekleri bilgisini verdi. Programda derneğin yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi vereceklerini anlatan Uçak, programın sunuculuğunu spiker Asım Yıldırım'ın yapacağını, ses sanatçısı Gökmen'in de programda sevilen parçalarını seslendireceğini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER