ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 15:38

Doktor reçetelerine 'hareket' geliyor


Çoğu hastalık ilaç yerine sporla tedavi edilebiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre spor yapmak birçok hastalığı ya en az ilaç kadar ya da daha iyi derecede tedavi ederek ilaç tedavisini gereksiz hale getirebiliyor. Bilhassa felç geçirmiş, kalp rahatsızlıkları yaşayan ve kan şekeri yüksek olan Diyabet Tip 2 hastalarına hareket etmek iyi geliyor. Londra Ekonomi Okulu ve Harvard Medical School'un da katılımıyla hazırlanan makalede yer alan bilgi, 339 bin insanın bilgisine başvurularak elde edildi.

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar bu bulgulardan sonra sporla tedavinin önümüzdeki yıllarda ilaç tedavisinin karşısına alternatif tedavi olarak daha sık çıkacağını söyledi. Sporun sağlık açısından taşıdığı önemin çok eski zamanlardan beri bilindiğine işaret eden araştırmacılar, ilaçla tedaviyle doğrudan kıyaslamanın ise ilk defa gerçekleştirildiğini dile getirdi. Hüseyin Naci isimli bilimadamının yönettiği araştırma ekibi elde ettikleri bilgileri Britisch Medical Journal'de tanıttı. En ikna edici bilgiler ise felç geçiren ve rehabilitasyon safhasından geçen hastalarda elde edildi. Araştırmacılar bu hastalığa yakalananların sporla daha çabuk iyileştiğini ortaya çıkardı.

Kalp hastası olan ve kan şekeri yüksek olup Diyabet Tip 2 hastalığına sahip olabilecekleri düşünülen kişilerde de ilaçların etkisi spor yapmanın etkisiyle eşdeğer olduğu gözlemlendi. Araştırmacılar sadece kalp yetmezliğinde kullanılan diüretik ilaçların spordan daha faydalı olduğunu belirtti.

Uzmanlar ayrıca, hastaların ilaçların sınırlı etkisinin olduğu ve hareket etmenin daha faydalı olacağı yönünde bilgilendirilmeleri gerektiğini söyledi. Bilim adamları, doktorların bu gibi hastalıkları önlemek için ‘hareket reçeteleri' yazması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bazı sağlık örgütleri ise araştırmanın tanıtılmasının ardından hastaları kendi başlarına ilaç tedavisine son verip spora başlamamaları yönünde uyardı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER