ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 17:24

DOKAB, önceliği turizm projelerine verecek

DOKAB, önceliği turizm projelerine verecek


 Doğu Karadeniz İlleri Hizmet ve Kalkınma Birliği'nin (DOKAB) seçimli olağan meclis toplantısı, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın başkanlığında yapıldı. DOKAB olarak Doğu Karadeniz bölgesinin stratejik kalkınmasının turizm öncelikli olduğunu belirten Vali Dr. Recep Kızılcık, “Ülkemizin gelişmesine ve kalkınmasına paralel olarak, Doğu Karadeniz Bölgemizdeki altı ilimizin gelişmesi ve kalkınması için devlet olarak son derece önemli projeler yürütüyoruz. Stratejik kalkınmamızı turizm öncelikli olarak planlıyoruz." dedi.

DOKAB olarak 5 proje yürüttüklerine belirten Vali Dr. Recep Kızılcık, "Bunlardan biri bölgemize son yıllarda Arap ülkelerinden ve yurt içinden gelen turistlerimizin turistik destinasyonları daha kolay bulabilmeleri için tabela uygulaması projesini DOKA’dan geçirip uygulamıştık. Diğer illerimizde mayıs ayı sonu itibariyle turistik destinasyonlara daha rahat ulaşımı ve erişimi kolaylaştıracak yön belirleyen, işaret eden tabela projemizi hayata geçirmiş olacağız. Bir diğer yürüttüğümüz proje de bölge turizm destinasyonlarının dünya çapında hedef kitlelerde tanıtımının en iyi şekilde gerçekleştirilmesiydi.'' şeklinde konuştu.

Bu proje çerçevesinde geçtiğimiz yıl Dubai Turizm Fuarı'na katıldıklarını söyleyen Vali Kızılcık, bu fuardaki tanıtımlar sayesinde bölgemize 80 bin civarında Arap turistin geldiğini ileri sürdü. Vali Kızılcık, bu turistlerden 160 milyon dolar civarında nakit bir girdinin sağladığını belirtti. Tanıtımların bu yıl da süreceğini ifade eden Kızılcık, DOKA’nın yine bu yıl mayıs ayında da Dubai'deki fuara katılarak tanıtımların devam edeceğini söyledi.

Yürütülen diğer projelere de değinen Vali Kızılcık, şunları anlattı: ''Birlik olarak yürüttüğümüz diğer bir proje de 'Bölge Turistik Destinasyonlarının Dijital Haritasının Çıkarılması ve Üretilmesi' projesi. Bu proje çerçevesinde dijital haritalar düzenlendi. Turistler, dijital ortamdan hangi destinasyona gitmek istiyorsa onun lokasyonunu ve en kolay nasıl ulaşılabilirliğini bizzat dijital ortamdan ya da basılı evraktan görme şansına sahip olacak. Bir diğer önemli çalışmamız da turizmimiz çok gelişse de sezon kısa sürdüğü için maalesef hem kalitede, hem de tesislerimiz ve çalışanlarımızın sürdürülebilirliği hususunda bazı sorunlarla karşılaşıyoruz. Bunu aşmanın yolu turizmi senenin hiç olmazsa 8 ayına çıkararak daha kaliteli hizmet, daha tatminkâr kazanç sağlayarak yetişmiş elemanların bölge tesislerinde çalışmalarını temin edebiliriz. Bu çerçevede yine güçlü taraflarımızdan biri olan Kış Turizminin geliştirilmesi, bu potansiyelin hareket geçirilmesi yönünde bir proje uygulamış olduk. Diğer bir projemiz ise Likaba dağıtımının ve dikiminin teşvik edilmesi projesini hayat geçirerek beş projemizi gerçekleştirmiş olduk. DOKA olarak çıktığımız Turizm altyapısının gerçekleştirme çağrısına yine birlik olarak projeler hazırladık. Bunun değerlendirmesi devam ediyor. Gelen projeler çok kaliteli olduğu için çağrıda bunu 8,5 milyona çıkarmış durumdayız. Onların bu proje değerlendirmeleri bittiğinde DOKAB birliğinin hazırladığı projelerden bir kaçı kabul edilecek. Yine birlik olarak turizm altyapısının ve bölgemizin hizmet kalitesinin gelişmesine katkı sağlamış olacağız.''

Valilik B toplantı salonunda gerçekleştirilen DOKAB olağan meclis toplantısına Vali Kızılcık’ın yanı sıra Trabzon İl Genel Meclis Başkanı Haydar Revi ve meclis üyesi Muhammet Balta, Giresun İl Meclis Üyesi Ziya Köse, Gümüşhane İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Bedir ve Muammer Taş, Ordu İl Genel Meclis Üyesi Cemal Şahin ve Atıf Yüksel, Artvin İl Genel Meclis Üyesi Ercan Yavuz, Rize İl Genel Meclis Üyesi Ali Rıza Sancaktutan katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER