ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 14:09

Doğup büyüdüğü köyünü tanıtıyor

Doğup büyüdüğü köyünü tanıtıyor


 Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Ütük köyünün kültürü, yemekleri ve sosyal hayatı kitap oldu. Kendisi de Ütük köyü doğumlu 48 yaşındaki Dursun Yılmaz, kitabı yazmaktaki amacının; çocukluğunun geçtiği, dağlarında çobanlık yaptığı köyünün tarihini, kültürünü, örf ve adetlerini tanıtmak olduğunu belirtti.

Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Ütük köyü doğumlu olan 48 yaşındaki Dursun Yılmaz, köyünün tarihini, kültürünü, örf ve adetlerini, daha geniş çevrelere tanıtmak için kitaplaştırdı. 11 bölümden oluşan kitapta yeralan bazı bölümler; tarihi coğrafyası, tarımsal ve ekonomik yapı, aile ve ev hayatı, yerel inanışlar ve ziyaret yerleri, yöresel kelimeleri, deyim ve atasözlerinden oluşuyor. Kitapta en ilginç kısım ise köyde gelmiş geçmiş yaşayan en eski sülaleler. Köyün en eski sülalelerinin başında Calep, Balta, Yüksel ve Pelit sülaleleri geliyor.

Kitap yazma fikrinin Ahmet Turan Alkan'ın 'Altıncı Şehir' isimli kitabı okuduktan sonra ortaya çıktığını belirten Yılmaz, "Amacımız, çocukluğumuzun geçtiği, kırlarda çobanlık yaptığımız, çayırlarda top koşturduğumuz; kışın kardan adam yapıp kartopu oynadığımız vatan toprağını daha iyi bir şekilde tanıtmak. Kitabı okuyanlar, hayatlarından mutlaka kesitler bulabilir. Okuyucular, bu kitap içerisinde kendi hayat hikayelerini bulacaklar." dedi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER