ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 12:18

Doğu'dan 339 bin 860 kurbanlık sevk edildi


Türkiye'de önemli hayvan varlığına sahip olan Erzurum, Kars ve Ardahan'dan, Kurban Bayramı'nda batı illerine 339 bin 860 kurbanlık sevki gerçekleştirildi.
Kurbanlık sevkinde önceki yıllara oranla önemli bir artış yaşanırken, kent ekonomisine de büyük katkı sağladı
Erzurum Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda bölgede yoğunluk yaşandığını belirterek, batı illerine çok sayıda kurbanlık sevk edildiğini söyledi.
Yıl boyunca besicilik yapan vatandaşların emeğinin karşılığını aldığını vurgulayan Erdurmuş, "Kurban Bayramı dolayısıyla özellikle batı illerine 68 bin büyükbaş, 37 bin 500 de küçükbaş hayvan sevk edildi. Yaklaşık 45 kente kurbanlık sevk ettik" dedi.
Sevk edilen kurbanlıkların kent ekonomisine de önemli bir katkı sağladığının altını çizen Erdurmuş, "Hayvan varlığı bakımından Türkiye'de önemli bir yere sahibiz. Sadece hayvan sayısı değil, veriminde de önemli gelişmeler kat ettik" diye konuştu.
- "Satışlarımız geçen yıla oranla çok iyi geçti"
Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Düzgün de bayramın besiciler için verimli geçtiğini belirterek, bu durumun kendilerini mutlu ettiğini söyledi.
Türkiye'de hayvan varlığı bakımından Kars'ın ilk 5 sırada yer aldığını ifade eden Düzgün, "Satışlarımız geçen yıla oranla çok iyi geçti. Bu yıl sevk edilen kurbanlık oranımız geçen yıla göre yüzde 15 daha fazla. Kurbanlıklarının satışı için şehir dışına giden besicilerimizin çoğu hayvanlarını sattı" dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın daha önce kurbanlıklarını satamayan besicilerin hayvanlarını Et ve Süt Kurumu'nun canlı olarak alacağını açıkladığını hatırlatan Düzgün, şunları kaydetti:
"Kentimiz için buna pek gerek kalmadı çünkü besicilerimiz kurbanlıklarının çoğunu sattı. Kars'tan yaklaşık 80 kentimize 112 bin büyük ve 82 bin de küçükbaş olmak üzere 194 bin kurbanlık sevki gerçekleştirdik. Büyükbaşlar 2 bin ile 8 bin, küçükbaşlar ise 350 ile 700 lira arasında satıldı. Biz daha çok İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Rize ve Trabzon gibi büyük şehirlere sevk yaptık."
- Ardahan'dan kurban sevkinde yüzde 10 artış oldu
Ardahan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Ardahan'dan 32 bin 941 büyükbaş, 7 bin 419 da küçükbaş olmak üzere 40 bin 360 kurbanlık hayvan batı illerine sevk edildi.
Ardahan'dan giden kurbanlıklar özellikle büyük şehirlerde satışa sunulurken, geçen yıla oranla kurban sevkiyatında yüzde 10 civarında bir artış oldu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER