ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2012 Cuma 19:16

Doğu'da kar yolları kapattı, Side'de papatyalar açtı

Doğuda kar yolları kapattı, Sidede papatyalar açtı


Doğu ve Güney Doğu illerinde kar yolları kapatırken, dünyaca ünlü turizm beldesi Antalya Side'de baharın müjdecisi papatyalar yüzünü gösterdi. Kış ortasında Side Antik Kent'te Piskoposluk Sarayı ve Devlet Agorası avlusunda boy gösteren papatyalar, bölgede doğa yürüyüşü yapan turistleri şaşırttı. Noel Bayramı tatili için Side'ye tatile gelen Alman, İngiliz, Hollanda ve İskandinav ülke turistleri, antik kent içinde kendini gösteren papatyaların cep telefonuyla fotoğrafı çekerek ülkelerindeki yakınlarına gönderiyor.

Side'de yaşayan Turan Günbey, yağmur sonrası 3 gün etkili olan güneşli havanın ardından papatyaların kendisini kış ortasında gösterdiğini söyledi. Yaban papatyalarının boyunun 8 santimetreyi geçtiğini belirten Günbey, antik kent içinde tarihi eserler arasında boy gösteren papatyaları şaşkınlıkla izlediğini kaydetti.

Noel Bayramı tatili için 8 günlük tatil için Almanya Berlin'den Side'ye geldiklerini belirten Samuel Garnd, papatyaları görünce çok şaşırdığını söyledi. Berlin'de hava sıcaklığının eksi 3 derece olduğunu belirten Garnd, papatyaların arasında eşiyle hatıra fotoğrafı çektirdiklerini söyledi.

Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Birol Tuncel, papatyaların bölgede kışın yüzünü göstermesinin bölgenin ılıman iklim yapısıyla ilgili olduğunu söyledi. Tuncel, bölgede papatyalar yanı sıra her yıl dağ lalelerinin de (anemon) erken açtığını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER