ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2014 Salı 11:12

Doğu'da kar yağışı etkisini artırdı

Doğuda kar yağışı etkisini artırdı

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 119 köy yolu ulaşıma kapandı.


Erzurum'da yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 16 hasta, karla mücadele ve sağlık ekiplerince hastanelere ulaştırıldı.
Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altına giren bölgede kar yağışı etkisini sürdürüyor.

Özellikle yüksek kesimlerde görülen kar yağışı ve tipi nedeniyle Kars'ta 112, Ardahan'da 7 olmak üzere 119 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi'ne bağlı karla mücadele ekipleri, yolların yeniden ulaşıma açılması için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor.

Karla mücadele ekipleri, yol açma çalışmalarının yanı sıra ulaşımın sağlanamadığı köylerde sağlık durumu ağır olan hastalara da yardım eli uzatıyor.

Erzurum'da son 24 saat içerisinde yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 6'sı doğum 16 hasta, İl Özel İdaresi ve 112 Acil Servis ekiplerince ambulans ve kar üstü araçlarla çeşitli hastanelere ulaştırıldı.
Bölgede gece en düşük hava sıcaklıkları Kars'ta sıfırın altında 2, Erzurum ve Ardahan'da sıfırın altında 1, Ağrı'da sıfır, Iğdır'da 1 ve Erzincan'da 2 derece ölçüldü.
Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Erzincan'da sıfır, Kars ve Ağrı'da 2, Erzurum'da 3, Ardahan ve Iğdır'da 4 derece tahmin ediliyor.

Kent merkezlerinde kar kalınlıkları Ağrı'da 40, Kars'ta 22, Ardahan'da 15, Erzurum'da 14, kayak merkezlerinde ise Palandöken'de 40, Cıbıltepe'de 56, Konaklı'da 89 santimetre ölçüldü.

Meteoroloji yetkilileri, buzlanma, don olayı ve özellikle yüksek kesimlerde çığ tehlikesine karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıda bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER