ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 13:36

Doğu'da dondurucu soğuklar


Doğu Anadolu Bölgesinde kar yağışının ardından dondurucu soğuklar devam ediyor.
Türkiye'nin en soğuk yerleşim birimlerinden olan Van'ın Çaldıran ilçesinde, hava sıcaklığının gece sıfırın altında 35 dereceye kadar düşmesi, hayatı olumsuz etkiliyor.
Gündüz sıcaklığı sıfırın altında 15 derece olarak ölçülen Çaldıran'da, yüksek kesimlerdeki kar kalınlığı bir metreyi aşıyor.
Özellikle gece etkisini iyice hissettiren soğuk hava, ilçedeki ağaçların buz tutmasına neden oldu. Buz tutan ağaçlar kış mevsiminin zorluğunu ve güzelliğini gözler önüne serdi.
Yiyecek ve barınacak yer bulamayan sokak hayvanları da soğuk havadan nasibi aldı.
Çaldıran merkez ve köylerinde yaşayan vatandaşlar ise adeta soğuk havayla mücadele ediyor. Kadınların yıkadığı ve kurutmak üzere dışarı serdiği çamaşırlar, akaryakıt istasyonlarındaki pompalar, içme suyu şebekeleri ve musluklar soğuk havanın etkisiyle dondu.
Çaldıran'a 10 kilometre uzaklıkta bulunan Ayrancılar köyünde yaşayan Sinan Bedircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en soğuk bölgelerinden birinde yaşadıklarını ve kış mevsiminin çok çetin geçtiğini söyledi.
Gece hava sıcaklığının sıfırın altında eski 35 - 40 dereceye kadar düştüğünü, soğuk havaların herkesi olumsuz etkilediğini belirten Bedircan, gece iki dakika bile dışarıda duramadıklarını, ağaçların, suyun, astıkları çamaşırların bile donduğunu ifade etti.
Taşımalı eğitim gören öğrencilerden Elif Bedircan ise soğuk hava nedeniyle okula gitmekte güçlük çektiklerini ve özellikle geceleri çok üşüdüklerini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER