ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 19:09

Doğubayazıt KCK davasında 8 tahliye


 4. yargı paketinin yasalaşmasının ardından Erzurum’da görülen Ağrı Doğubayazıt PKK/KCK davasında 8 sanık hakkında tahliye kararı verildi. 35 sanıktan 21’i tutuklu olarak yargılanıyordu. Önceki duruşmada 13 sanık hakkında tahliye kararı çıkmıştı. Bugünkü duruşmada ise diğer 8 tutuklu sanık hakkında tahliye kararı çıktı. Böylece davada tutuklu sanık kalmadı.

    Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada gizli tanık Gülşah dinlendi. Sanıklar gizli tanığın ifadelerini kabul etmedi. Sanık müdafileri ise yapılan yeni yasal düzenlemenin dikkate alınarak sanıkların tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti verdiği ara kararda; tutuklu sanıklardan Hatice Özhan, İsa Özer, Diren Yağan, Şerife Günhan, Mustafa Özer, Nuri Çelik, Halit Oral ve Ahmet Kaya'nın tahliyelerine hükmetti. Silahlı terör örgütüne üye olmak, suçu ve suçluyu övmek iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan 21 tutukludan 13'ü bir önceki duruşmada tahliye edilmişti.

    4. YARGI PAKETİ

    4. yargı paketi 11 Nisan’da Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre, terör örgütünün propagandasını yapan, örgütlerin bildiri veya açıklamalarını basanlara veya yayınlayanlara ceza verilmesinde, ‘cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren, öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden’ şartı getirildi. Yasaya göre terör örgütlerinin bildiri ve açıklamalarını basıp yayınlayanlara, propaganda suçu işleyenlere ve yasa dışı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılanlara, ayrıca ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan ceza verilmeyecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER