ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mart 2013 Perşembe 16:51

'Doğu Okuyor' projesi başlıyor


 Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bitlis’te hayata geçirilen 'Doğu Okuyor' projesi kapsamında, Türkiye’nin en çok tanınan 100’ün üzerinde yazarı Bitlis’e geliyor. Proje kapsamında Bitlis’e gelen ünlü yazar Halit Ertuğrul, 4 bin 386. konferansını Bitlis’te verdi.

Bitlis Selahattin Eyyübi Lisesi Konferans Salonu'nda öğrencilerle bir araya gelen yazar Ertuğrul, “Başarıda moral ve motivasyon” üzerine konferans verdi. Öğrencilere, başarı yolları ve başarı öykülerinden örnekler veren Ertuğrul, zaman zaman duygulu anlar yaşadı. Konuşmasında, sık okumanın önemine vurgu yapan Ertuğrul, kendi yaşam öyküsünden kesitler vererek, “Ben bile bir ayakkabı boyacısıyken, bunu başardıysam, siz öğrencilerin başarmaması için başarılı olmaması için hiçbir neden olmamalıdır.” dedi.

Vakti zamanında, Türkiye’nin en başarılı ayakkabı boyacısı olduğunu belirten Yazar Halit Ertuğrul, “Yapmış olduğumuz iş ne olursa olsun. Önemli olan o işte en iyi olmak ve en başarılı olmaktır. Bir ana babanın, bir öğretmenin yapacağı en büyük hayır, çocuğunun eline kitap tutuşturmaktır. Anne ve baba olarak çocuklara her şeyi anlatamayız ama kitaplar her şeyi anlatır. Kitaplar, çocukları kötü alışkanlıklardan korur. Hiçbir tedbir, hiçbir baskı, kitapların çocukları kötü alışkanlıklardan koruduğu kadar koruyamaz. Ömür boyu ayaklar altında ezilmemek için başarılı olmaya ihtiyaç var. Başkasını geçerseniz birinci, kendinizi geçerseniz şampiyon olursunuz. Başarılı olmak için uykuyu belli bir düzene sokmak gerekiyor.” diye konuştu.

“HALİT ERTUĞRUL HİZANLI ÖĞRETMEN SAYESİNDE BU GÜNLERE GELDİ”

Konferansında, öğrencilere hayat öyküsünü de anlatan Halit Ertuğrul, şöyle devam etti: “Ben bugün çok ünlü bir yazar isem bunu Hizanlı olan bir öğretmene borçluyum. Çünkü henüz ilkokulda öğrenciyken, hem okul harçlığımı hem de annemin ilaç parasını kazanmak için simit satıyordum. Yine günlerden bir gün 50 tane simit alarak satış yapmaya koyuldum. Ancak o günü hiç unutamıyorum. O gün çok şiddetli bir yağmur yağıyordu. Bütün simitlerim yağmurdan dolayı ıslanmıştı. Elim boş eve döneceğimi düşünürken, bir çocuğun babasıyla birlikte tezgahıma yöneldiğini gördüm. Çocuk, babasından ısrarla simit almasını istiyordu. Ancak babası simit alma taraftarı olmasa da çocuğunun elinin çarpmasıyla simitlerini yarısı çamurun içine düştü. Hal böyle olunca çocuğun babası yere düşen simitlerin parasını vermek istedi. O ara kısa bir muhabbetimiz oldu. Çocuğun babası bana babamın olup olmadığını sordu. Ben de babamın vefat etmiş olduğunu söyledim. Bunun üzerine kim için çalıştığımı sordu, ben de hem okul harçlığımı kazanmak hem de hasta olan annemin ilaç parasını kazanmak zorunda olduğumu söyledim. Bunun üzerine o adam yani Bitlis’in Hizan ilçesinden olan o öğretmen, bütün simitlerimi almak istediğini söyledi. Buna çok sevindim. O öğretmen simitlere karşılık cebinden hiç saymadan çıkardığı bir tomar parayı elime koydu. O günden sonra Halit Ertuğrul’un hayatı değişti. Yani bugün Halit Ertuğrul varsa o Hizanlı öğretmene borçludur.”

“PROJE SAYESİNDE TÜRKİYE’NİN EN ÜNLÜ YAZARLARI BİTLİS’E GELECEK”

Bitlis Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz ise “Doğu Okuyor” projesinin 2013 Ocak ayında başladığını ve proje kapsamında, Türkiye’de tanınan 100’ün üzerinde yazarının Bitlis’e geleceğini söyledi. Projenin maliyetinin 1 milyon TL olduğunu ve finansmanının Bitlisli iş adamı Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren tarafından karşılandığını kaydeden Milli Eğitim Müdürü Korkmaz, proje kapsamında şehre gelecek olan 100 yazarın, ayrıca 100 bin kitabının öğrencilere dağıtıldığını belirtti.

Bitlis’te okunan kitapların daha sonra projeye paydaş olan çevre illere gönderilerek, öğrencilere okutulacağını ifade eden Korkmaz, “İlimize gelecek olan 100’ün üzerindeki yazar, Bitlis’teki konferansların ardından projemize 12 paydaş il olan Kars, Iğdır, Ardahan, Hakkari, Ağrı, Batman, Muş, Van, Elazığ, Bingöl, Siirt illerinde de konferanslar verecekler. Formatımız şöyle işliyor; yazarlarımız gelmeden önce öğrencilere kitapları dağıtılıyor. Öğrenciler, bu kitapları okudukta sonra yazarlarla buluşuyor. Gelen yazar 10 bine yakın öğrenciyle bir araya gelmiş oluyor. Amacımız, bununla okuma farkındalığı oluşturmaktır. İkincisi, okuma standardımızı yükseltmektir. Ayrıca, gelen yazarların ilimizi tanımalarını sağlamaktır. Bunun yanında, projemizin finans kaynağı olan ve projenin 660 bin TL'lik finansmanını karşılayacak olan Ahmet Eren Bey'e çok teşekkür ediyoruz. Projenin fikir babası olan ilimiz Valisi Veysel Yurdakul’a çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten proje son derece önemli bir proje, bu yüzden emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca, yazar Halit Ertuğrul’a, Bitlis vali yardımcıları Süleyman Çelebi ve Akif Pektaş tarafından plaket ve Ahlat bastonu hediye edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER