ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 11:44

Doğu Anadolu'da kış


Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 23 dereceyle Kars'ta ölçüldü. Kar ve tipi nedeniyle bölgede 271 köy yolu ulaşıma kapandı,
     Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Sibirya yüksek basınç sisteminin etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava etkili oluyor.
     Gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 23, Ardahan'da 20, Ağrı'da 19, Erzurum'da 18, Erzincan'da 10 ve Iğdır'da 5 derece olarak ölçüldü.
     Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Erzurum ve Kars'ta sıfırın altında 4, Ardahan'da sıfırın altında 3, Ağrı'da sıfırın altında 1, Erzincan'da 4 ve Iğdır'da 7 derece olması tahmin ediliyor.
     Soğuk hava nedeniyle kent merkezlerinde kaldırımlar buz tuttu, çatılarda buz sarkıtları oluştu. Sabah erken saatlerde dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşlar soğuk havadan olumsuz etkilendi.
     Bölgede aralıklarla etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Ağrı'da 123, Erzurum'da 115, Kars'ta 31 ve Ardahan'da 2 olmak üzere toplam 271 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi'ne bağlı karla mücadele ekipleri, söz konusu köy yollarının yeniden ulaşıma açılması için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor.
     Karla mücadele ekipleri, yol açma çalışmalarının yanı sıra ulaşımın sağlanamadığı köylerde sağlık durumu ağır olan hastalara da yardım ediyor.
     Erzurum'da son 24 saat içerisinde yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 18 hasta, İl Özel İdare Müdürlüğü ve 112 Acil Servis ekiplerince, çeşitli hastanelere ulaştırıldı. Karayazı-Erzurum karayolunda tipi nedeniyle yolda mahsur kalan bir otomobildeki 5 yolcu da kurtarıldı.
     Bu arada, kent merkezlerinde son ölçümlere göre kar kalınlıklarının Ağrı'da 51, Erzurum'da 37, Ardahan'da 22, Kars'ta 16 santimetre olduğu bildirildi.
     Meteoroloji yetkilileri, bölgede buzlanma, don olayı ve çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması konusunda vatandaşları uyardı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER