ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 14:37

Doğu Anadolu İstihdam Fuarı Erzurum'da


Doğu Anadolu Bölgesi İstihdam Fuarı (DABİF) ve Kariyer Günleri Erzurum Atatürk Üniversitesi Teknokent Sürekli Eğitim Merkezi binasında açıldı. 3 gün açık kalacak fuarda Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı ve Kars'tan 110 firma stant açtı.

    Tüm Sanayici ve İş adamları Derneği (TÜMSİAD) ile İŞKUR'un ortaklaşa düzenlediği istihdam fuarının ikincisi açıldı. Fuar işverenler ile iş arayanları buluşturacak. Fuara Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı ve Kars'tan 110 firma katıldı. Fuara 3 gün boyunca çevre illerden yaklaşık 10 bin işsizin katılımı bekleniyor. 100 stantın yer aldığı fuarın açılışı Erzurum Vali Vekili Ertuğrul Egemen, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, TÜMSİAD Şube Başkanı Cafer Burucu ve İŞKUR Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri Mehmet Kurt birlikte gerçekleştirdi.

    TÜMSİAD Şube Başkanı Cafer Burucu, çevre illerden işverenlerin katılımıyla gerçekleştirdikleri fuarın ülkeye ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu. Burucu, bölgede en büyük problemlerden birisinin kalifiye ve ara eleman sıkıntısı olduğunu kaydetti. TÜMSİAD Şube Başkanı sözkonusu fuara kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel kuruluşların da katıldığını hatırlatarak "İşsiz gençlerimiz genelde mezun oldukları bölümlerle ilgili iş arayışında bulunuyor. Böylesine bir yanlış algıyı değiştirmek için özel ve kumu kurum ve kuruluşları da fuara katıldı. Bölgemizdeki firmaların en büyük sıkıntısı nitelikli eleman bulmak. Biz de bu sıkıntıyı gidermek amacıyla bu organizasyonu düzenledik." diye konuştu.

   "DÜNYADA İŞSİZLİK GİDEREK ARTIYOR"

    İŞKUR Hukuk Müşaviri Mehmet Kurt ise dünyada ve Türkiye'de işsizliğin önemli bir problem olduğunu dile getirdi. Avrupa Birliği ülkelerinde Türkiye'ye göre işsizliğin yüksek olduğuna dikkat çeken Kurt, "Dünyada geçen yıl itibarıyla 197 milyon işsiz vardı. Bu rakamın 2015'te 207 milyona ulaşması bekleniyor. Avrupa Birliği ülkelerinde de işsizlik fazla. Komşumuz Yunanistan'da işsizlik oranı yüzde 24, Portekiz'de yüzde 15,ülkemizde ise yüzde 9, 9." diye konuştu. Kurt, Erzurum'da geçen yıl 4 bin kişinin İŞKUR aracılığıyla istihdam edildiğini sözlerine ekledi.

    "KALKINMA İÇİN İSTİHDAM ÖNEMLİ"

    Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, sosyo-ekonomik kalkınmada istihdamın önemli yer tuttuğunu ifade etti. Küçükler, Belediye olarak işsizlikle mücadele kapsamında 60'ın üzerinde meslek edindirme kursları düzenlediklerini dile getirerek "İŞKUR'la düzenlediğimiz kurslarda binlerce gence iş kapısını açabilecek meslek edindirme belgesi verdik. Bunların çoğu kendi iş yerlerini açtı ya da başka yerlerde işe girdi." diye konuştu.

    Valiler toplantısı nedeniyle fuarın açılışına katılamayan Vali Ahmet Altıparmak'ın yerine programa katılan Vali Vekili Ertuğrul Egemen ise istihdam fuarının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.


 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER