ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2013 Çarşamba 22:04

"Doğu Anadolu bölgesinde her kesimden insan barışı destekliyor"


Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Başkanvekili Sibel Eraslan, "Toplumsal barış ve demokratikleşmeyle ilgili taleplerimizi konuştukça endişeler ve insanların zihinlerindeki tedirginlikler de azalıyor. Perde perde bunun azaldığını ve toplumsal barışa doğru gittiğini görüyoruz" dedi.

Malatya Anemon Otel'de düzenlenen panele katılan Eraslan, çalışmalarını AA muhabirine değerlendirdi. Heyet olarak Ağrı ve Erzurum'da düzenlenen programlarda bulunacaklarını, ardından da 10 Haziran'a kadar çalışmalarını raporlaştıracaklarını bildiren Eraslan, sekizinci haftada olduklarını, ilk haftayla mukayese edildiğinde bile ciddi anlamda olumlu bir ivme kazanıldığını kaydetti.

Gezdikleri her yörede sivil toplum örgütleri, öğretim üyeleri ve halktan ilgi gördüklerine vurgulayan Eraslan, "Çözüm süreci ve barışı destekleyen kalabalıkların gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Bu da şunu gösteriyor: Toplumsal barış ve demokratikleşmeyle ilgili taleplerimizi konuştukça endişeler ve insanların zihinlerindeki tedirginlikler de azalıyor. Perde perde bunun azaldığını ve toplumsal barışa doğru gittiğini görüyoruz. Örneğin Van Ticaret ve Sanayi Odasında yeni kurulan işyerleri üzerine konuştuk. Odaya 152 civarında yeni iş bildirisi olmuş. Bu çok önemli birşey" diye konuştu.
İnsanların artık yaylalarına çıkabildiğini kaydeden Eraslan, "Güvenlik konusunda, emniyet konusunda tedirginliklerimizi aştığımız, şiddetten uzaklaştığımız sürece bunun hem ekonomiye hem sosyalleşmeye çok önemli katkıları var. Bölgede polis ve askerler de güvenliğin verdiği rahatlıkla konuşuyor. Doğu Anadolu bölgesinde her kesimden insan barışı destekliyor" değerlendirmesini yaptı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER