ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 11:24

Doğaya 500 adet kınalı keklik bırakıldı

Doğaya 500 adet kınalı keklik bırakıldı


Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan 2013 yılı 'Doğaya Keklik Yerleştirme Eylem Programı' kapsamında Kozan'da 500 kınalı keklik doğaya bırakıldı.

Kozan’a bağlı Kuytucak köyü Kuzören mevkiinde Kozan İlçe Jandarma Komutanı, Orman ve Su Bakanlığı 7. Bölge şube müdürleri ile ilçe şeflerinin de katıldığı törende ellerine aldıkları kınalı keklikleri doğaya bıraktı. Orman ve Su İşleri 7. Bölge Müdürü Etem Boz, özellikle son yıllarda çevresel etkiler ve bilinçsiz avlanma ile beraber nesli tükenme tehlikesi altında olan türleri Bakanlığın katkısı doğaya saldıklarını söyledi. Ethem Boz, "Adana'da buğday üretiminin çok olması nedeniyle buğdayı yiyen ve buğdaya zarar veren sünelere karşı da mücadele söz konusu. Yine insanlara zarar veren keneler karşı da keneleri yemesi ve biyolojik mücadele anlamında kekliğin önemli bir katkı yaptığını ifade etmek lazım.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Mehmet Yüksel Çevirgen ise 2 bin kekliğin Adana Ticaret Borsası, Alarko ve ENERJİSA tarafından, beş yüz kekliğin de yaban hayatı şube müdürlüğü olmak üzere toplam 2 bin 500 yüz kınalı kekliğin doğaya bırakıldığını vurguladı. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER