ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 21:47

Doğalgaz çevrim santrali iletim hattı güzergahına dava açıldı

Doğalgaz çevrim santrali iletim hattı güzergahına dava açıldı


Samsun’un Tekkeköy İlçesi Organize Sanayi Bölgesi’ne Yeşilyurt Demirçelik firması tarafından yapılan Doğalgaz Çevrim Santrali’ne bağlanacak olan 6 km uzunluğundaki elektrik iletim hattı ile ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan imar planı değişikliği, 62 vatandaşın itirazı sonucu mahkemelik oldu.

Yeşilyurt Demirçelik firması tarafından yapılan Doğalgaz Çevrim Santrali’ne bağlanacak olan 6 km uzunluğundaki elektrik iletim hattı ile ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde alınan 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi, 62 vatandaşın itirazı sonucu mahkemeye taşındı. 62 vatandaş imar planı değişikliğinin yürütmesinin durdurulması talebi ile Samsun İdare Mahkemesine tek dosya ile dava açtı.

Dava dosyasında, “İletim hattı, Tekkeköy İlçesi Cumhuriyet, Kurtuluş, Kerimbey, Çırakman, Şabanoğlu, İstiklal, Altınkaya ve Asarağaç mahallerinden geçmekte ve tamamı imar planlı olan büyük bir alanı etkilemek suretiyle vatandaşların mağduriyetine ve çevrenin olumsuz şekilde etkilenmesine neden olmakta, bu durum Elektrik Kuvvetleri Akım Yönetmeliği’nin 7. maddesine aykırılık oluşturmaktadır." denilerek, Büyükşehir Belediyesi ile Tekkeköy Belediyesi’nde hazırlanan söz konusu nazım imar planı değişikliğinin Anayasa’nın ilgili maddelerine aykırılık teşkil ettiği savunuldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER