ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 16:17

Doğal enerji içeceği: Manda sütü

Doğal enerji içeceği: Manda sütü


Vitamin, mineral ve protein miktarı inek sütüne kıyasla oldukça fazla olan manda sütünün bir bardağı vücudun günlük besin ihtiyacını karşılıyor.Türkiye'de özellikle Orta Karadeniz Bölgesi'nde yoğun olarak yetiştirilen manda sütü ve ürünleri, lezzeti, içeriğindeki yüksek mineral ve protein değerleri nedeniyle vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

        Yoğurdunun antibiyotik gücünde etkili olduğu belirtilen mandanın, süt ürünlerinin ayrıca antibiyotiklerin zararlı etkilerini de azalttığı belirtiliyor. Laktoz (süt şekeri) oranının düşük olması sebebiyle alerjisi olanların da tercih ettiği manda sütü, halk arasında sarılığın ve şeker hastalığının da ilacı olarak da biliniyor.

        İçeriğindeki yağ asidinden dolayı sütü kadar sütünden yapılan ürünlerin tüketiminin, özelikle gelişme çağındaki çocuklar için önem taşıdığı belirtiliyor. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için önerilen manda sütünün, zengin A vitamini içeriği, yaklaşık yüzde 6 yağ oranı ve yüksek besin değerleri nedeniyle tercih sebebi olduğu ifade ediliyor.

        Son yıllarda manda yetiştiriciliği konusunda önemli mesafe kat eden Giresun'da, manda sütü ve süt ürünlerini bulmak için önceden rezervasyon yapmak gerekiyor. Henüz arzın talebi karşılayamadığı manda sütü ve ürünleri, Giresun'da satışa sunulduğu semt pazarlarında sabahın erken saatlerinde tükeniyor. Bu sebeple günlerce öncesi rezervasyon yapan müşterilerin sayısı ise gün geçtikçe artıyor.

        Halkın manda sütü ve ürünlerinin lezzetini yeni yeni keşfettiğini dile getiren Giresun Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Geldi, "Manda sütü ve ürünleri lezzet olarak, diğer süt ürünlerine kıyasla şaşırtıcı oranda lezizdir. Aynı zamanda manda sütü; koyun, keçi ve inek sütüne oranla iki kat daha fazla protein ve mineral içermektedir. Yüksek besin değerinin yanında inek sütüne göre iki kat daha fazla yağ içerir. Yalnız buna rağmen kolesterol seviyesi çok düşüktür." diye konuştu.

        Manda yoğurdunun ilaç kadar etkili olduğunun da altını çizen Geldi, "Manda yoğurdu bağışıklık sistemlerini geliştirmesinin yanında sindirim sistemini de düzene sokar. Bir diğer husus ise antibiyotiklerin etkilerini ortadan kaldırır. Şeker hastalarına iyi gelir. Göz için gerekli olan A vitamini, gelişim için gerekli olan E vitamini, kemik için gerekli olan D vitamini, cilt için gerekli olan B2 vitamini, kalp için gerekli olan B1 vitamini bakımından zengindir. Ve bunlar sayabileceklerimizin sadece bir kaçı. Daha genel bir ifadeyle metabolizmayı düzenleyici etkisi vardır. Özetle ifade etmek gerekirse, vücut için doğal bir enerji içeceğidir." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER