ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 14:25

DOĞAKA 47. Yönetim Kurulu, Hatay'da toplandı

DOĞAKA 47. Yönetim Kurulu, Hatayda toplandı


Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) 47. Yönetim Kurulu toplantısı, Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Celalettin Lekesiz'in başkanlığında gerçekleştirildi.

Bölgede sosyal kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla yürütülen Sosyal Destek Programına (SODES) yapılan başvuru sayıları hakkında DOĞAKA üyelerine bilgi veren Lekesiz, bu kapsamda 918 geçerli proje başvurusu alındığını ve SODES kapsamında Hatay’dan 48, Kahramanmaraş’tan 49, Osmaniye’den 34 olmak üzere 131 proje başvurusu yapıldığını söyledi.

SODES değerlendirme sürecinde son aşamaya gelindiğinin altını çizen Lekesiz 12 milyon 800 bin lira bütçeli 2013 yılı SODES programı için 918 adet proje başvurunda 154 milyon lira kaynak talep edildiğini söyledi. Lekesiz, gerçekleşen 47'nci Yönetim Kurulu toplantısında yapılacak olan nihai değerlendirmenin ardından uygun görülecek başarılı projeler listesinin belirlenerek kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti. Lekesiz, önceki yıllarda uygulanmasına başlanılmış olan program kapsamındaki projelerin izleme ve değerlendirme faaliyetlerinin, yeni bölge planı hazırlıklarının ve yatırım destek faaliyetlerinin yürütüldüğünü söyledi. Başarılı projeler üreten iller için Hatay 5 milyon, Kahramanmaraş’tan 4 milyon 500 bin ve Osmaniye’den 3 milyon 300 bin lira olmak üzere toplam 12 milyon 800 bin lira kaynak sağlandığını aktaran Lekesiz, 28 milyon lira ajans hibesi ile bölge ekonomisinde yaklaşık 50 milyon lira yatırımın geçirildiğini Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçi Mali Destek Programı'nda başarılı proje sahipleri ile sözleşmelerin imzalanarak proje uygulamalarına başlandığını kaydetti.

    Vali Lekesiz son olarak, Bölgede öne çıkan sektörlerin tanıtım çalışmalarına destek vereceklerini söyleyerek, DOĞAKA’nın 4-7 Temmuz 2013 tarihinde Gaziantep’te yapılacak GAPSHOES Ayakkabıcılık Fuarı'na katılacağını söyledi.

    Toplantıya Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Lekesiz, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Osmaniye Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Teke, DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız ve diğer yetkililer katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER