ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:37

Doç. Tellan: Sosyal medya insanları kalabalıklar içerisinde yalnızlaştırıyor

Doç. Tellan: Sosyal medya insanları kalabalıklar içerisinde yalnızlaştırıyor


Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya Tellan, “Kişilerarası, yüz yüze iletişim, sosyal medyanın sunduğu sanallıktan reel hayata geçmek açısından çok daha anlamlıdır. Sosyal medya insanları kalabalıklar içerisinde yalnızlaştırıyor.” dedi.

Yeni iletişim teknolojilerinin akla sosyal medyayı getirdiğini ifade eden Tellan, “Yeni iletişim teknolojileri dediğimizde aklımıza hemen sosyal medya gelmektedir. Hemen hemen herkes sosyal medya ile haşır neşir. Bir şekilde çevresinde olup bitenleri sosyal medya aracılığıyla izlemeyi tercih ediyor. Facebook, bloglar, Twitter, youtube gibi birçok sosyal ağ, gençlerin temel iletişim aracına dönüşmüş bulunuyor. Bu tür bir eğilim, elbette yeni medyanın sunduğu olanaklar açısından olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Ancak, unutulmamalıdır ki kişilerarası, yüz yüze iletişim, sosyal medyanın sunduğu sanallıktan reel hayata geçmek açısından çok daha anlamlıdır. Sosyal medya insanları kalabalıklar içerisinde yalnızlaştırıyor. Bu yüzden dengeli ve bilinçli kullanmak gerekmektedir.” diye konuştu.

İletişim teknolojilerinin yol açtığı değişimlerin ileride farklı kapıları da açacağını kaydeden Doç. Tellan, “İletişim, insanın yaşamının her anında mevcuttur ve yaşamını anlamlı kılmaktadır. Özellikle günümüzde, yeni iletişim teknolojileri, hızlı gelişimsel serüveni içerisinde insan yaşamının önemli bir parçası haline gelmiştir. Yeni iletişim teknolojileri, insanın günlük pratiklerinin yanı sıra iş yaşamında da öne çıkmaktadır. Macluhan’ın ifadesiyle 'Global Köy'e dönüşen günümüz dünyası, yeni iletişim teknolojileri merkezli bir işleyişi sergilemektedir. Günümüzde iletişim teknolojilerinin yaşamımızda yol açtığı dönüşümler, 17 Mayıs 'Dünya İletişim Günü'nü daha da anlamlı kılıyor. İleriye dönük olarak iletişim teknolojilerinin hayatımızda çok daha farklı kapılar açacağını ifade edebiliriz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER