ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 11:51

Diziler, tarihe olan ilgiyi artırıyor


DENİZ AÇIK - Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, milli şuurun ve benliğin oluşturulması noktasında dizilerde bazı hususlara vurgu yapılması gerektiğini söyledi.
Beyhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarih asla iki kapak arasına girecek kadar dar olmadığını belirterek, tarihe olan merakın son dönemlerde iyiden iyiye arttığını kaydetti.
Gençlerin içinde tarih merakına sahip olanların bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Beyhan, şöyle konuştu:
"Türkiye tarihi dizileriyle tanınıyor. Bunlar reyting ve ticari kaygılarla yapılıyor. Türkiye'nin etrafında bulunan devletler, oraların halkları, Türkiye ile ilgili olan kişiler, ülkemizi o dizilerle tanımaya çalışıyor. Televizyon önemli bir cazibe merkezidir. Bundan kaçmak çok zor. Ailelerin, öğretmenlerin, öğretim görevlilerinin televizyon dizelerini göz ardı etmemelidir. Bunun bir dizi olduğu bilinmelidir. Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı'da en fazla tahta kalan padişahtır. Dizide gösterilen Kanuni Sultan Süleyman 'O' ise batıdan doğuya, kuzeyden güneye gerçekleştirilen seferleri kim yaptı? Sansürcü bir yaklaşımdan yana değilim. Bunun bir orta yolu bulunmalıdır. Milli şuurun ve benliğin oluşturulması noktasında dizilerde bazı hususlara vurgu yapılmalıdır."
Beyhan, Kanuni Sultan Süleyman'ın yaşamı hakkında kendisine halktan soruların geldiğine değinerek, "Komşularım bile soruyor. Onları doğru şekilde yönlendiriyorum. Dizinin merak uyandırma ve tarihe olan ilgiliyi artırma özelliği de var. O ilgiden yola çıkarak gerçekleri daha fazla aktarabiliyoruz" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER